Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Biatlonová fantazie. Vítková hned v první medailový den her získala bronz!

Sport

  13:15aktualizováno  14:44
Pchjongčchang - Veronika Vítková je první českou medailistkou z olympijských her v Pchjongčchangu. Ve sprintu na 7,5 kilometru obsadila třetí místo za vítěznou Laurou Dahlmeierovou a Norkou Marte Olsbuovou. Svou první individuální medailí na velké akci tak navázala na své cenné kovy ze Soči, kde pomohla ke stříbru smíšené štafetě a po diskvalifikaci Rusek k bronzu ženské štafetě.

Veronika Vítková slaví s českým týmem. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vítková: Medaile? Ještě mi to nedochází. To přijde, až budu mít bronz na krku

V první medailový den olympijských her Vítková napodobila dalšího rodáka z Jilemnice Jaroslava Soukupa, který v Soči rovněž v první den olympiády získal ve sprintu pro Česko historicky první biatlonovou medaili z her. 

„Bronz z olympiády, to zní krásně. Je to moje první velká samostatná medaile. „Jsem nadšená. Mám medaili z her v Soči, ale z mixu, ale teď mám moji medaili. Když jsem se dozvěděla, že budu třetí, byla jsem úplně v tranzu,“ uvedla pro Českou televizi po závodě. 

Devětadvacetiletá česká biatlonistka udělala na střelnici jedinou chybu vestoje. V cíli pak o pouhých 1,6 sekundy zaostala za Olsbuovou, která na střelnici rovněž jednou chybovala.

Veronika Vítková - zatím bez medaile a pouze s plyšákem.
Veronika Vítková na střelnici.

„Jelo se mi pěkně celý závod. Měla jsem výhodu, že jsem viděla Olsbuovou před sebou, bohužel mi nevyšlo být lepší než ona. Je to navíc výborná pozice do stíhačky,“ doplnila Vítková.

Vítková tak poukázala na to, že do pondělní stíhačky vyjede právě ze třetího místa se ztrátou 25,8 sekundy na suverénní vítězku Dahlmeierovou, která po bezchybné střelbě dojela do cíle s náskokem více než 24 sekund před Olsbuovou. 

Ženy - sprint:

1. Dahlmeierová (Něm.) 21:06,2 (0 trest. okruhů), 2. Olsbuová (Nor.) -24,2 (1), 3. Vítková -25,8 (1), 4. Dorinová Habertová (Fr.) -33,1 (1), 5. Hinzová (Něm.) -40,3 (1), 6. Vittozziová (It.) -40,5 (1), 7. Öbergová (Švéd.) -40,8 (1), 8. Cadurischová (Švýc.) -45,5 (1), 9. Domračevová (Běl.) -46,2 (2), 10. Braisazová (Fr.) -47,9 (2), ...15. Davidová -57,1 (1), 23. Jislová -1:22,9 (1), 43. Puskarčíková -2:13,6 (3).

Musela se přitom vyrovnat s těžkými podmínkami na trati.

„Bylo to těžké, protože foukalo. Chvílemi tam byly úplné větrné mlýny, co nás zastavovaly, na střelnici se to taky točilo. Naštěstí jsem dokázala vleže zareagovat na vítr, tam mi to popadalo, škoda jedné rány vestoje,“ komentovala svůj výkon Vítková.

Dahlmeierová tak po čtyřech zlatých medailích z MS v roce 2017 získala první zlatou olympijskou medaili.  

Další Češka Markéta Davidová udělala stejně jako Vítková jednu chybu a po druhé střelbě atakovala umístění v první desítce, ale v posledním kole ztratila a skončila patnáctá. 

Rovněž jednou chybovala Jessica Jislová, která obsadila 23. příčku. Eva Puskarčíková skončila s třemi chybami na 43. místě.

Na triumfy z Vancouveru a ze Soči nenavázala slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, která třikrát minula a byla až třináctá. 

Další šanci na zisk olympijské medaile promarnila dvojnásobná vítězka Světového poháru a vedoucí žena tohoto seriálu Kaisa Mäkäräinenová. Finská hvězda byla s třemi chybami pětadvacátá.

Vizitka biatlonistky Veroniky Vítkové (29), bronzové medailistky:

Datum a místo narození: 9. prosince 1988, Vrchlabí 
Výška a váha: 166 cm, 57 kg
Klub/trenér: SKP Kornspitz Jablonec/Ondřej Rybář, Zdeněk Vítek
Největší úspěchy: - OH (0-1-1): 2014 (Soči) - stříbro (smíšená štafeta); 2018 (Pchjongčchang) - bronz (sprint) - MS (1-0-1): 2013 (Nové Město) - bronz; 2015 (Kontiolahti) - zlato (oboje smíšená štafeta) - ostatní: vítězka jednoho závodu SP; juniorská mistryně světa 2006 (vytrvalostní závod) Ocenění: 2x vítězka ankety o nejlepšího domácího biatlonistu sezony (2009, 2015) 
Rodina: svobodná 
Ostatní: účastnice tří OH a osmi MS byla dlouho ve stínu reprezentační kolegyně Gabriely Koukalové; s biatlonem začala ve 13 letech, předtím se věnovala běhu na lyžích; poprvé na sebe výrazněji upozornila v roce 2006, kdy se v Presque Isle stala juniorskou mistryní světa ve vytrvalostním závodě (dohromady má z MSJ dvě zlaté a dvě stříbrné medaile); ve Světovém poháru debutovala v prosinci 2006, na stupně vítězů se prvně probojovala o šest let později díky druhému místu ve stíhačce v Oberhofu; v roce 2009 prodělala zánět mozkových blan, následky nemoci ji brzdily až donedávna; před sezonou 2014/15 se po devítileté spolupráci rozešla s trenérem Jindřichem Šikolou, změnila i vybavení, systém tréninku či střelby; v lednu 2015 se ve sprintu v Oberhofu dočkala premiérového vítězství v SP; jejím dosavadním nejlepším individuálním výsledkem na OH bylo šesté místo z vytrvalostního závodu v Soči; v této sezoně třikrát doběhla třetí v závodě SP, v celkovém pořadí seriálu je jejím maximem čtvrtá příčka z roku 2015; má vlastní stránky www.veronikavitkova.cz, jako své koníčky uvádí lezení po skalách a skialpinismus.