Biatlonistky byly třetí ve štafetě na olympijské trati v Koreji, muži osmí

13:18
Pchjongčchang - Štafeta českých biatlonistek Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a Gabriela Koukalová vybojovala bronz na Světovém poháru v korejském Pchjongčchangu, kde se budou příští rok konat zimní olympijské hry. I popáté v sezoně vyhrály německé mistryně světa, přestože jim chyběla odpočívající hlavní hvězda Laura Dahlmeierová. Čeští muži skončili osmí, zvítězili Francouzi.

Gabriela Koukalová, ilustrační foto foto: Český biatlon - Petr Slavík

Koukalová v dramatickém finiši o druhé místo podlehla Norce Marte Olsbuové, ale těsně zdolala Švédku Annu Magnussonovou. Na stupně vítězů se české biatlonistky probojovaly poprvé v sezoně navzdory jednomu trestnému kolu Charvátové.

Dvakrát byla během této zimy česká ženská štafeta čtvrtá včetně šampionátu v Hochfilzenu, dnes na olympijské trati pro hry v příštím roce se medailové radosti dočkala.

SP v biatlonu v Pchjongčchangu (Korea) - štafety

Muži - 4x7,5 km: 1. Francie (Beatrix, S. Fourcade, Desthieux, M. Fourcade) 1:12:09,5 (0 trest. okruhů + 10 dobíjení), 2. Rakousko (Wäger, Eder, Eberhard, Landertinger) -33,8 (0+9), 3. Norsko (Christiansen, Björndalen, Gjermundshaug, L'Abee-Lund) -45,4 (1+8), 4. Rusko -1:11,1 (0+9), 5. Ukrajina -1:28,0 (0+7), 6. Německo -1:39,3 (1+14), ...8. ČR (Šlesingr, Krupčík, Soukup, Krčmář) -3:11,8 (2+9).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Rusko 259, 2. Francie 242, 3. Německo 237, ...7. ČR 173.

Ženy - 4x6 km: 1. Německo (Horchlerová, Hammerschmidtová, Herrmannová, Hildebrandová) 1:07:35,6 (1+7), 2. Norsko (Nicolaisenová, Fenneová, Eckhoffová, Olsbuová) -22,8 (1+11), 3. ČR (Jislová, Puskarčíková, Charvátová, Koukalová) -22,9 (1+9), 4. Švédsko -23,0 (0+7), 5. Itálie -25,9 (0+11), 6. Francie -1:18,8 (2+12).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Německo 300, 2. Francie 248, 3. Ukrajina 224, 4. Norsko 202, 5. ČR 197.

„Je to skvělé zakončení. Myslela jsem si, že jsme zase čtvrté a zas jsem nedokázala tu koncovku podržet. Pak se na mě holky seběhly a řekly, že jsme třetí, tak to byla velká euforie,“ řekla Koukalová Radiožurnálu.

Jislová předávala jako patnáctá se ztrátou 44 sekund na čelo, skvěle střílející Puskarčíková vytáhla český tým na pátou příčku. Charvátová však musela na trestné kolo a Koukalové předávala jako osmá. Majitelka kompletní sady medailí z nedávného mistrovství světa po poslední střelbě ztrácela jen šest sekund na stříbro, které jí nakonec těsně uniklo.

„Bylo to hodně divoké,“ uvedl trenér Zdeněk Vítek pro Českou televizi. „Celý závod byl nahoru dolů i od ostatních týmů. Jessica neměla velký odstup, Eva nás vrátila do závodu a Gábina, i když se necítila úplně dobře, je silný závodník a dotáhla to tam, kam mohla. Pomohly i Francouzky, které daly dvě (trestná) kola,“ dodal.

Němky potvrdily malý křišťálový glóbus i bez Dahlmeierové, pětinásobné mistryně světa a vedoucí ženy SP. Pro zlato si doběhly Nadine Horchlerová, Maren Hammerschmidtová, Denise Herrmannová a Franziska Hildebrandová. Vyhrát všech štafet v sezoně se německým biatlonistkám povedlo opět po devíti letech.

Českým mužům se závod nepovedl. Michal Šlesingr po dobré střelbě při sjezdu spadl, zlomil obě hole a ztratil zhruba 20 vteřin a kontakt s čelem. Předával jako desátý. Tomáš Krupčík musel po stojce na trestné kolo. Zlepšení přinesl zkušený Jaroslav Soukup, jenže druhé trestné kolo přidal finišman Michal Krčmář.

Francouze v poklidu přivedl na první příčce do cíle Martin Fourcade, druzí skončili Rakušané před Nory. Čtvrtí byli mistři světa Rusové.