Vítková skončila ve sprintu v Östersundu osmá. ‚Střílela jsem na jistotu’

19:21aktualizováno  20:28
ÖSTERSUND - Díky přesné střelbě skončila biatlonistka Veronika Vítková osmá ve sprintu Světového poháru v Östersundu. Poprvé se z vítězství radovala bývalá běžkyně na lyžích Němka Denise Herrmannová. Do nedělního stíhacího závodu postoupila z Češek už jen Eva Puskarčíková, která obsadila ve sprintu 32. místo.

Veronika Vítková. foto: Český biatlon - Petr SlavíkReuters

Vítková vyrazila na trať s číslem jedna a ukázala přesnou mušku, i když střílela pomaleji. „Střílela jsem na jistotu, chtěla jsem se vyhnout trestnému kolu,“ řekla Vítková České televizi. S poslední ranou vestoje chvilku váhala, ale trefila střed. „Jsem spokojená, celkově nulových položek za kariéru moc nemám,“ uvedla.

Ve vytrvalostním závodě čeští biatlonisté tápali, nejlepším byl 26. Šlesingr

V běhu měla Vítková sedmnáctý čas v konkurenci 104 závodnic. „Tím, že jsem startovala první, tak jsem neměla porovnání. Od druhého kola jsem jela za Evčou (Puskarčíkovou), ale jinak na trati nikdo nebyl,“ řekla.

Puskarčíková udělala jedinou chybu první ranou vestoje. „Nevím, kam letěla, ale mrzí. Hodně se nuluje, podmínky jsou ideální a škoda, že jsem to nevyužila,“ řekla sedmá žena ze středečního vytrvalostního závodu, v kterém střílela přesně. Tentokrát zaostala i běžecky. „Ještě to jde docela ztěžka, nebyla jsem úplně freš,“ řekla.

Herrmannová, která získala v běhu na lyžích olympijský bronz s německou štafetou v Soči 2014 a poté přešla k biatlonu, udělala na střelnici jednu chybu, ale měla nejrychlejší čas na trati. Druhá skončila Francouzka Justine Braisazová a třetí byla stejně jako ve vytrvalostním závodu Ukrajinka Julija Džimová.

Veronika Vítková v cíli sprintu SP v Östersundu.
Veronika Vítková dojela v úvodním sprintu sezony na osmém místě. V Östersundu...

Na startu chyběly nejlepší dvě ženy minulého ročníku SP. Kvůli problémům s lýtky je zatím nejasné, kdy vstoupí do sezony česká hvězda Gabriela Koukalová. Úřadující vítězka seriálu Němka Laura Dahlmeierová je nachlazená.

V sobotu je na programu sprint mužů a v neděli úvodní díl Světového poháru olympijské sezony zakončí stíhací závody.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Herrmannová (Něm.) 19:54,8 (1 tr. okruh), 2. Braisazová (Fr.) -15,2 (0), 3. Džimová (Ukr.) -19,6 (0), 4. Solemdalová (Nor.) -24,3 (0), 5. Vittozziová (It.) -24,5 (0), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -26,0 (1), 7. Olsbuová (Nor.) -26,5 (0), 8. Vítková -35,9 (0), 9. Wiererová (It.) -38,4 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -40,6 (0), ...32. Puskarčíková -1:21,5 (1), 67. Johanidesová -2:20,6 (0), 72. Charvátová -2:29,8 (4), 91. Jislová -3:06,3 (3).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 22 závodů): 1. Solemdalová 97, 2. Džimová 96, 3. Skardinová (Běl.) 89, 4. Braisazová 88, 5. Herrmannová 78, 6. Mäkäräinenová 68, ...8. Vítková 63, 13. Puskarčíková 45.