Biatlonistka Soukalová vyhrála poprvé v kariéře sprint SP

16:03
POKLJUKA - Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. Česká reprezentantka ovládla sprint na 7,5 kilometru v Pokljuce díky přesné střelbě a tradičně rychlému běhu. Úspěch českých reprezentantek podtrhla Veronika Vítková, která skončila osmá.

Gabriela Soukalová foto: ČTK

"Tohle byl závod mých snů! Nikdy jsem si nemyslela, že můžu vyhrát závod Světového poháru. Od začátku sezony říkám, že to je pro mě velké překvapení, a teď si to znovu opakuji. Je to absolutně velké překvapení," řekla Soukalová.

Soukalová vyrazí jako první i do sobotního stíhacího závodu na 10 km s těsným náskokem dvou vteřin před Němkou Miriam Gössnerovou. Za nimi pojede třetí ze sprintu Běloruska Naděžda Skardinová, která ale už ztrácí půl minuty. V celkovém pořadí seriálu Světového poháru se Soukalová díky triumfu posunula z desátého na čtvrté místo. Nadále vede Norka Tora Bergerová.

Na trať vyjela Soukalová s číslem 16, předvedla třetí nejrychlejší běžecký čas a bezchybnou střelbu. Po poslední čisté ráně se usmála, nahodila malorážku na záda a rychle vyrazila na trať. Nejvíce ji ohrožovala Gössnerová, nejrychlejší běžkyně závodu, ale třiadvacetiletou Soukalovou nedotáhla. Soukalová prožívá životní sezonu, před kterou skončila v SP nejlépe dvaadvacátá.

Letos ale byla desátá, jedenáctá, třináctá, dvakrát čtrnáctá a nyní korunovala svůj vzestup v Pokljuce, kde ve sněžení nechala všechny soupeřky za sebou. Češka naposledy slavila první místo před devíti lety. V roce 2003 se stala Kateřina Holubcová-Jakešová mistryní světa ve vytrvalostním závodu v Rusku.

Pak byla ještě na stupních vítězů o rok později díky druhému místu ve sprintu v Anterselvě. V biatlonu je MS součástí Světového poháru. Výborný závod má za sebou i Vítková, která stejně jako Soukalová nemusela na trestné kolo. Po druhé zastávce na střelnici figurovala na třetí příčce, ale v závěru ztratila běžecky a klesla na osmé místo, což je její druhý nejlepší výsledek v sezoně.

Výsledky SP v biatlonu v Pokljuce

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Soukalová 22:09,8 (0 tr. okruhů), 2. Gössnerová (Něm.) -2,1 (2), 3. Skardinová (Běl.) -30,1 (0), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -31,5 (1), 5. Dorinová-Habertová (Fr.) -33,9 (0), 6. Gwizdoňová (Pol.) -34,3 (1), 7. Henkelová (Něm.) -34,6 (2), 8. Vítková  -35,8 (0), 9. Gasparinová (Švýc.) -39,3 (1), 10. Glazyrinová (Rus.) -47,3 (0), ...71. Landová -3:07,8 (3), 78. Zvařičová -3:21,4 (3).

Průběžné pořadí SP (po 6 z 26 závodů): 1. Bergerová (Nor.) 296 b., 2. Domračevová (Běl.) 244, 3. Henkelová 206, 4. Soukalová 203, 5. Viluchinová (Rus.) 190, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 173, ...23. Vítková 112, 65. Zvařičová 7.