Bezkonkurenční Fuksa. V Bělehradu si pohrál s celým startovním polem

12:17
Bělehrad - Kanoista Martin Fuksa ovládl i třetí kilometrový závod v této sezoně Světového poháru. Po triumfech z Montemoru a Szegedu vyhrál olympijskou disciplínu také v Bělehradu, druhého Němce Sebastiana Brendela porazil o více než sekundu. Radek Šlouf a Jan Štěrba byli v závodu deblkajaků na 500 metrů třetí.

Kanoista Martin Fuksa v Riu. foto: Reuters

Kajakář Josef Dostál dojel v srbské metropoli na kilometru pátý, na vítězného Olega Jureňu z Běloruska ztratil tři sekundy. Kanoistka Jana Ježová obsadila ve finále pětisetmetrové trati osmé místo.

Fuksa si letos v SP připsal už čtvrtou výhru, první dojel i v Portugalsku ve sprintu na 200 metrů. Bělehradskému závodu kraloval od začátku, na posledním mezičasu 250 metrů před cílem měl před soupeři už třísekundový náskok.

Fuksa vyhrál kilometr i v Szegedu,Havel a Špicar byli třetí na K2

„Trochu jsem cítil únavu, závodím třetí víkend v řadě, navíc tady v Bělehradě jsme už týden. Taky je tu těžká voda a chybí vratný kanál, takže je tu hodně vln. Ale finále kiláku bylo celkem dobré,“ řekl v tiskové zprávě Fuksa, který jako kluk hrával hokej. „Hattrick jsem dal možná někdy v přípravce. A taky při fotbale. Ale tenhle je tisíckrát lepší,“ komentoval tři vítězství za sebou.

Po třítýdenním putování po závodech Světového poháru si dopřeje volno. „Pár dní se asi poflákám. Táta říkal celý týden, ale to nezvládnu. A pak zase budu trénovat, nehodlám usnout na vavřínech. Jsem za ta tři vítězství v řadě moc rád. Přišla na prvních závodech po olympiádě, kde to se mnou bylo rozpačité,“ dodal Fuksa, kterého v Bělehradu čeká ještě dvoustovka.

Šlouf a Štěrba patří i do posádky čtyřkajaku, s kterým získali minule v Szegedu rovněž bronz. V závodu K2 v Bělehradu ztratili na vítězné Španěly Óscara Carreru a Rodriga Germadeho 256 tisícin sekundy, od druhého místa francouzské dvojice je dělilo jen necelých pět setin. Odpoledne usednou s Jakubem Špicarem a Danielem Havlem do čtyřkajaku a budou bojovat o další finálový start.

V Srbsku spolu Šlouf a Štěrba závodili poprvé, přesto si dopádlovali pro bronz. „Věděli jsme, že Španělé nebo Slováci jedou první polovinu lépe než my, ale přišlo mi, že kdybych do toho dal víc, nebude to dobře. Věděli jsme, že za to musíme vzít ve druhé půlce,“ líčil Šlouf. „Mně se finále z devadesáti procent nepovedlo tak, jak bych si představoval, přeci jen jsou v Bělehradě vlny, ale odstup na vítěze je relativně malý. Jsme tedy v poli lodí, o kterých si myslím, že budou na mistrovství světa tvořit čelo závodu,“ uvedl zadák Štěrba.

Trojnásobnému olympijskému medailistovi Dostálovi se kilometrová trať nepovedla ani před týdnem v Maďarsku, kde skončil šestý. Následně tam však vyhrál závod na 500 metrů a připsal si první vítězství v sezoně. Ještě víc se však na kilometru souží olympijský šampion a loňský jediný Dostálův přemožitel v Riu Marcus Walz ze Španělska, který skončil podruhé za sebou ve finále poslední.

Výsledky SP v rychlostní kanoistice v Bělehradu

• 500 m:

Muži:

K2: 1. Carrera, Germade (Šp.) 1:28,972, ...3. Šlouf, Štěrba (ČR) 1:29,228.

Ženy:

K1: 1. Chuděnková (Běl.) 1:49,064.

C1: 1. Nazdrovová (Běl.) 2:05,464, ...8. Ježová (ČR) 2:11,896.

• 1000 m:

Muži:

K1: 1. Jureňa (Běl.) 3:24,772, ...5. Dostál 3:27,972, finále B: 4. Zavřel (oba ČR) 3:33,420.

K2: 1. Cubelos, Peňa (Šp.) 3:10,148.

C1: 1. Fuksa (ČR) 3:46,996.

C2: 1. Oeltze, Kretschmer (Něm.) 3:31,004.