Bauer úspěch nezopakoval, ale jako jediný Čech bodoval v Lillehammeru

12:27aktualizováno  16:32
LILLEHAMMER (Norsko) - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodu na 15 km klasicky ve Světovém poháru v Lillehammeru devatenácté místo. Poprvé v kariéře triumfoval Nor Paal Golberg, závod žen vyhrála Polka Justyna Kowalczyková. Bauer se minulý týden blýskl triumfem na klasické desítce v Kuusamu, na o pět kilometrů delší trati úspěch nezopakoval.

Lukáš Bauer. foto: ČTK

Na většině mezičasů se pohyboval kolem dvacátého místa a nakonec dojel devatenáctý, 55,7 sekundy za vítězem. Třiadvacetiletý domácí běžec Golberg, jehož dosavadním maximem v individuálních závodech SP byla třetí místa ve sprintech, si dojel pro životní úspěch s náskokem 14,2 sekundy před Kazachem Alexejem Poltoraninem. Třetí byl Nor Didrik Tönseth, jenž se dostal na stupně vítězů poprvé v kariéře.  "Nejelo se mi nic moc, už od začátku to bylo takové unavené. Poslední dva kilometry jsem se snažil mocně finišovat, ale nepodařilo se," uvedl na svém webu Bauer, jenž na klasické patnáctce získal stříbro na olympijských hrách v Turíně 2006 a mistrovství světa v Liberci 2009.

"Konkurence je strašně vyrovnaná. Jednou máte slabší den a jste rádi i za dvacáté místo. Dnes to nebyl žádný propadák, ale že bych z toho jásal, to také ne. Normální výkon a jedeme dál," dodal. Průběžné pořadí seriálu vede sedmý Nor Martin Johnsrud Sundby, Bauer je dvanáctý. Další Češi na body nedosáhli - Aleš Razým byl sedmačtyřicátý, Jiří Magál sedmašedesátý a Jiří Horčička předposlední dvaaosmdesátý.

Závod na 10 km vyhrála Kowalczyková a posunula se na třetí místo v hodnocení Světového poháru, který loni počtvrté vyhrála. Žlutý trikot uhájila díky třetímu místu domácí hvězda Marit Björgenová, Evě Vrabcové-Nývltové na 32. příčce utekly body o šest sekund. Kowalczyková nedopřála norským soupeřkám vítězství na domácí půdě a sama se radovala z prvního triumfu v distančním závodu na norském území. Druhou Švédku Charlotte Kallaovou porazila o 12,4 sekundy. Björgenová, šampionka miniseriálu Ruka Triple ve finském Kuusamu z minulého týdne, na Kowalczykovou ztratila bezmála půl minuty.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko)

Ženy - 10 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 24:59,4, 2. Kallaová (Švéd.) -12,4, 3. Björgenová -25,6, 4. Johaugová (obě Nor.) -39,0, 5. Čekalevová (Rus.) -1:03,1, 6. Wengová (Nor.) -1:06,8, 7. Bjornsenová (USA) -1:18,3, 8. Niskanenová (Fin.) -1:23,9, 9. Steiraová (Nor.) -1:24,0, 10. Lähteenmäkiová (Fin.) -1:25,9, ...32. Vrabcová-Nývltová -2:39,3, 58. Nováková -3:44,7, 70. Schützová -5:52,4.

Pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. Björgenová 369 b., 2. Kallaová 341, 3. Kowalczyková 313, 4. Johaugová 270, 5. Randallová (USA) 199, 6. Čekalevová 191, ...28. Vrabcová-Nývltová 36.

Muži - 15 km klasicky: 1. Golberg (Nor) 35:00,0, 2. Poltoranin (Kaz.) -14,2, 3. Tönseth (Nor.) -15,5, 4. Hellner -20,2, 5. Olsson (oba Švéd.) -21,4, 6. Legkov (Rus.) -22,2, 7. Sundby -24,9, 8. Jespersen -31,8, 9. Northug (všichni Nor.) -40,7, 10. Richardsson (Švéd.) -42,3, ...19. Bauer -55,7, 47. Razým -1:49,7, 67. Magál -2:32,1, 82. Horčička -5:21,9.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 28 závodů): 1. Sundby 291 b., 2. Legkov 223, 3. Vylegžanin (Rus.) 220, 4. Hellner 175, 5. Golberg 161, 6. Manificat (Fr.) 160, ...12. Bauer 119, 47. Magál, 48. Razým oba 14.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.