Bez překvapení. Rozjetá Plzeň porazila Duklu

20:32aktualizováno  21:03
PRAHA - Fotbalisté Plzně se naladili na odvetu 4. předkola Ligy mistrů s Kodaní výhrou 4:2 na hřišti nováčka Dukly Praha. Vítězství ve 4. kole první ligy zařídili brankami Jiráček, Pilař, který se trefil dvakrát, a Ďuriš, za domácí dvakrát snížil Hanousek. Pod dva góly hostů se chybou podepsal domácí brankář Rada. Plzeň ukončila domácí ligovou neporazitelnost Dukly, která trvala 25 utkání.

Fotbalisté Plzně slaví foto: ČTK

"Po těch úvodních ztrátách jsme si nemohli dovolit další zaváhání, protože chceme být zase úspěšní. Navíc každé vítězství je důležité pro psychiku a před odvetou s Kodaní nám může pomoci," uvedl Vrba na pozápasové tiskové konferenci.

Trenér Plzně Pavel Vrba šetřil před odvetou s Kodaní kapitána Horvátha či reprezentanta Petrželu. "Čišovský měl problémy se svalem a Pavel Horváth má zánět středního ucha a bere antibiotika. Proto jsme je nenasadili, aby byli připravení na Kodaň. A Petrželovi jsme dali prostor pro odpočinek," vysvětlil.

Přesto měl úřadující mistr velkou územní převahu a v úvodních minutách téměř nepouštěl domácí z jejich poloviny. Už po 50 vteřinách napřáhl z 28 metrů Bakoš a jeho nebezpečnou střelu pod břevno vytáhl brankář Rada na roh.

Obrana Dukly ale z počátku působila kompaktně a hosty do šancí nepouštěla. Kolář sice dal po propadnutí míče za obranu gól, ale ten neplatil, jelikož byl odmáván ofsajd. A tak musel Plzni ve 23. minutě pomoci domácí brankář Rada. Ten ve výskoku chytil míč, ale už se s ním dostával do zámezí, a tak jej ve snaze zamezit rohu pustil. Jenže přímo před plzeňského Jiráčka, který dopravil balon do odkryté branky. Pro Jiráčka to byl třetí gól v posledních šesti ligových zápasech.

A plzeňský záložník byl při chuti. O deset minut později po Rajtoralově přiťuknutí střílel z voleje, Rada však tentokrát jeho pokus z 22 metrů pod břevno pohotově vyrazil. Po Fillově centru se pak dral do šance Kolář, ale v pádu minul hlavou míč.

4. kolo ligy

FK Dukla Praha - FC Viktoria Plzeň 2:4 (0:2)
Branky: 56. a 89. Hanousek - 43. a 80. Pilař, 23. Jiráček, 71. Ďuriš.

Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Gedeon, Markovič - Kolář, Jiráček. Diváci: 2857.

Dukla: Rada - Hašek, Švejdík, Vorel, Vrzal - Malý (80. Přeučil), Gedeon, Šiml (46. Hanousek) - Berger, Markovič, Svatonský (70. Pázler). Trenér: Kozel.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Ševínský, Bystroň (46. Brezinský), Limberský - Jiráček, Darida - Fillo, Kolář, Pilař (83. Hora) - Bakoš (65. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Dukla občas zahrozila brejkem, ale do první vážnější šance se dostala až těsně před půlí. Šiml však po Vrzalově centru hlavou přestřelil. A vzápětí přišel trest. Pilař si naběhl na kolmou přihrávku Bakoše a napálil míč přesně pod břevno. Vstřelil tak gól ve třetím soutěžním utkání po sobě.

"Pokud jsme se chtěli Plzni vyrovnat, museli bychom podat výkon na hranici možností, což se nám nedařilo. Byl tam zbytečný respekt. Navíc přišla branka po zbytečné chybě a pak gól do šatny," řekl Kozel.

Do druhé půle naskočil v dresu Dukly Hanousek a už po deseti minutách vrátil domácí do hry. Před vápnem Plzně si tak dlouho šteloval míč, až z toho byla výstavní rána na vzdálenější tyč. Šlo o první vážnější střelu na hostující branku a premiérovou Hanouskovu trefu v první lize.

Dukla ucítila šanci a snažila se o vyrovnání. Dvakrát z dálky vypálil Berger, přičemž jeho druhý pokus nadělal Čechovi hodně problémů a míč mu vypadl z náruče.

Naděje Dukly však znovu zmařil brankář Rada. V 71. minutě špatnou rozehrávkou nabídl míč Kolářovi, který ještě přihrál do strany na volného Ďuriše a ten definitivně rozhodl. Vzápětí navíc přidal čtvrtý gól po individuální akci znovu Pilař. Hanousek v závěru alespoň znovu snížil.

"První Radovu chybu bych ještě pochopil, ale pro tu druhou už pochopení nemám. Naše hra je sice založená na rozehrávce odzadu a chceme po brankářích, aby rozehrávali na obránce, ale zároveň máme pravidlo, že po rohových kopech takhle rozehrávat nemáme," řekl trenér Dukly Luboš Kozel.

Přesto nechtěl nad Radou lámat hůl. "Teď nechci mluvit o tom, jestli má pořád pevné místo. Uvidíme, jak na tom bude psychicky. Ale je třeba brát ohled na to, že nám skvěle vychytal celý loňský ročník a tohle je jeho první nepovedený zápas," připomněl Kozel. "Mně nevadí, že jsme prohráli s Plzní, protože to není ostuda, ale vadí mi, že jsme jim to usnadnili," dodal.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.