Beton na Euru: Po 36 letech spadl průměr vstřelených gólů pod dva

6:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Zatímco mistrovství světa v Brazílii před dvěma lety bylo jedno z nejofenzivnějších za poslední léta, na letošním Euru zatím příliš gólů nepadá. Průměr branek na zápas spadl za dva roky z 2,67 na 1,85 gólů na utkání. Pod dva góly se skórovalo naposledy na Euru 1980 v Itálii.

Čeští fotbalisté málem proti Španělsku udrželi čisté konto. foto: Reuters

Podle odborníků za trend může rozšíření na 24 týmů i formát šampionátu, který nutí týmy dbát na co nejmenší rozdíl ve skóre.

Pouze v utkání Česka s Chorvatskem padly více než tři branky. A hned v 19 zápasech z dosavadních 26 jich bylo dokonce méně než tři.

Po dvou odehraných kolech skupin Eura je jasno - tak málo branek nezaznamenalo žádné mistrovství Evropy ani světa za poslední roky. Od roku 1980 žádný šampionát neměl v průměru méně než dvě branky za zápas. Až letos.

Löw: Hrají ultradefenzivně a dělají to dobře

Podle trenérů je na vině větší počet účastníků, kteří se soustředí na defenzivu.

„Jsou tu týmy, které hrají ultradefenzivně. Ale dělají to dobře. Týmy jako Albánie nebo Wales jsou velice dobře vybavené pro obranu, vidí v tom svou šanci. Proto všichni dávají maximálně dva góly za zápas,“ uvedl německý trenér Joachim Löw.

1968 - 1,4

Nelze přitom říci, že by si dřívější outsideři místo na šampionátu nezasloužili. Tradiční týmy jako je Ukrajina, Turecko a Švédsko se na turnaji trápí a nepředvádějí nijak oslnivé výkony.

Naopak Maďarsko vede skupinu, Severní Irsko si zajistilo první tři body, ale i Albánie do posledních minut hrála skvělé zápasy proti Švýcarsku i Francii.

Ještě větší vliv na defenzivu než samotné složení týmů ale má i nový formát turnaje. Kvůli tomu, že mohou postupovat i týmy ze třetích míst a rozhoduje jejich tabulka, je mimořádně důležitý rozdíl ve skóre.

A outsideři tak proti favoritům budou spíše držet prohru 0:1, než se tlačit dopředu k vyrovnání.

I proto je pro Čechy pozitivní, že uhráli přesně takový výsledek proti Španělsku. Pokud by s ním prohráli tak jako Turci 0:3, jejich šance na postup by byla o poznání horší.

28 procent gólů padá až v závěru

Mnoho týmů tak hraje především na remízu, což je při srovnání s uplynulými Eury značná změna.

Opatrné taktiky potvrzuje i skutečnost, že 70 procent branek padá ve druhých poločasech a 28 procent dokonce až po 87. minutě. Tedy ve chvíli, kdy jeden z týmů tlačí ve snaze srovnat či rozhodnout.

1982 - 2,81

Na předchozích šampionátech to bylo většinou jen jedenáct procent gólů, ty navíc často nebyly rozhodující, ale týmy jen navyšovaly vedení.

Tentokrát hned osm ze 13 gólů v závěrečných minutách bylo buď na remízu, nebo na vítězství a celkem přinesly svým týmům 18 bodů.

Poznali to i čeští fotbalisté, kteří nejprve prohráli se Španělskem 0:1 gólem Gerarda Piquého v 87. minutě. Následně vybojovali v poslední minutě remízu s Chorvatskem po penaltě Tomáše Necida.

Ve skupině je hlavní neprohrát

Francie vybojovala dvě výhry v poslední minutě. „Týmy brání v deseti a čekají na šanci. Rozhoduje se většinou až v úplném závěru. Hlavní je neprohrát. V play off se to změní. Tam bude cílem vyhrát,“ řekl Löw.

Přesto nelze říct, že by se hrál vyloženě defenzivní a nudný fotbal. Velkou výhodou formátu je vyrovnanost, kterou dokumentuje i to, že zatím každý tým nemá jistotu vyřazení a ubývá plonkových zápasů.

Petr Čech drží v náručí míč, který skončil jako jediný v jeho bráně.
Gerard Pique sklízí chválu od parťáka z obrany a španělského kapitána Sergia...

„Je vidět mnoho vyrovnaných zápasů. Projevuje se, že týmy měly spoustu času na to se na soupeře ve skupině připravit,“ řekl trenér Itálie Antonio Conte.

Bilanci by mohly změnit závěrečné duely ve skupinách, ve kterých budou hrát týmy na postup. Většina z nich potřebuje vyhrát, buď aby postoupily, nebo aby uhájily lepší nasazení do osmifinále.