Berdycha možná čeká druhý Turnaj mistrů

19:02aktualizováno  6. listopadu 10:19
LONDÝN - Tenista Tomáš Berdych si snad podruhé za sebou zahraje na Turnaji mistrů. Český tenista má k účasti v Londýně hodně blízko, ale o tom, kdo zabere zbývající tři volná místa, se rozhodne až v příštím týdnu na Masters v Paříži.

Tomáš Berdych oslavuje vítězství foto: ČTK

K možné účasti mezi elitní osmičkou hráčů, která se představí od 20. listopadu v Londýně, mu pomohl Argentinec Juan Martín del Potro dnešní porážkou v semifinále turnaje ve Valencii.

Kdyby uspěl, ocitl by se Berdych v Londýně v elitní společnosti Srba Novaka Djokoviče, Španěla Rafaela Nadala, Brita Andyho Murrayho, Švýcara Rogera Federera a Španěla Davida Ferrera. A může se pokusit navázat na triumf Petry Kvitové ze stejné prestižní akce v Istanbulu.

Berdych má za sebou vyrovnaný rok plný čtvrtfinálových účastí. Krok k postupu udělal před necelým měsícem titulem v Pekingu. V letošním žebříčku si držel šesté místo a definitivní jistotu mu dnes dal další uchazeč Del Potro, když ve Valencii podlehl v semifinále nenasazenému Španělovi Marcelu Grannolersovi (4:6 a 6:7).

ZE SVĚTA TENISU ČTĚTE TAKÉ

"Je to skvělý pocit kvalifikovat se druhý rok po sobě," citovala ATP Berdycha, který byl loni na Turnaji mistrů prvním Čechem po osmi letech. Ve skupině jednou vyhrál, dvakrát prohrál a do semifinále nepostoupil. "Na začátku sezony to byl jeden z mých cílů a celý rok jsem podával vyrovnané výkony," dodal rodák z Valašského Meziříčí, jenž má letos bilanci 48:19. Vyhrát osmačtyřicet zápasů dokázal už jen v roce 2006.

Berdych letos na okruhu ATP šestkrát postoupil do semifinále a minimálně čtvrtfinále hrál čtrnáctkrát. Za celý rok vypadl v prvním kole jen dvakrát: na Roland Garros a v tomto týdnu v Basileji. Celkem má na kontě šest titulů. Podruhé za sebou také zakončí rok v Top Ten, což se mu podaří jako prvnímu českému tenistovi po Petru Kordovi v letech 1991 a 1992.

Ke zbývajícím volným místům pro Turnaj mistrů mají nejblíže Francouz Jo-Wilfried Tsonga a Američan Mardy Fish.