Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Berdych zdolal Tsongu a v Pekingu si zahraje finále

Davis Cup

15:52aktualizováno  16:58
PEKING - Tenista Tomáš Berdych si poprvé od loňského Wimbledonu zahraje v turnajovém finále. Český hráč dnes v Pekingu porazil nejvýše nasazeného Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie 6:4, 4:6 a 6:1 a v boji o titul vyzve Chorvata Marina Čiliče. Pokud šestadvacetiletý Berdych ve finále uspěje, získá šestý triumf v kariéře a první po více než dvou letech. Naposledy se radoval v Mnichově v květnu 2009.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Postupem do pekingského finále Berdych navíc výrazně posílil svoji pozici v boji o londýnský Turnaj mistrů. Na osmém místě, posledním postupovém, odskočí devátému Nicolasi Almagrovi ze Španělska minimálně na rozdíl 370 bodů. "Ten zápas by mohl změnit mou sezonu z dobré na opravdu velmi dobrou," řekl Berdych s vyhlídkou na nedělní finále.

S Tsongou se Berdych utkal na okruhu ATP vůbec poprvé v kariéře a v bitvě plné tvrdých výměn měl důraznější return. O zisku první sady Berdych rozhodl v desáté hře právě díky returnu. Po jednom bekhendovém se Francouz jen ohlédl a bezmocně pohodil rukou, při setbolu pak trefil míč rámem a poslal ho do nebe i do autu.

VÝSLEDKY SEMIFINÁLE TURNAJE

Berdych (3-ČR) - Tsonga (1-Fr.) 6:4, 4:6, 6:1
Čilič - Ljubičič (oba Chorv.) 6:4, 6:3

V bitvě servisů v druhém setu měl Berdych první brejkbol. Za stavu 4:3 ale skončil jeho return v autu, což potvrdilo na vyžádání Tsongy až Jestřábí oko. Vzápětí Berdych poprvé v utkání nabídl brejkbol soupeři, o servis přišel a hrál se třetí set.

V rozhodující sadě Berdych soupeře předčil razancí i trpělivostí. Od stavu 1:1 získal pět her v řadě a nezastavil ho ani problém s levým kotníkem, který pocítil ve třetí hře. Za stavu 4:1 si nechal od fyzioterapeuta zpevnit bandáž. Skvělé tenisové představení Berdych ukončil po dvou hodinách a šesti minutách při prvním mečbolu esem. "Dal mi šanci. Jsem rád, že jsem ji využil a postoupil do finále," uvedl.

S pětadvacátým hráčem světa Čiličem má světová desítka Berdych lepší zápasovou bilanci. Prostějovský tenista vyhrál dva ze tří zápasů - mimo jiné pětisetovou bitvu v semifinále Davis Cupu v roce 2009, ale letos v Marseille s ním prohrál.

Ve finále žen se utkají Polka Agnieszka Radwaňská s Němkou Andreou Petkovicovou. Vítězka tohoto duelu se posune v novém světovém žebříčku na desátou pozici.