Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Berdych udržel Česko ve hře

17:46aktualizováno  20:41
OSTRAVA - Vyrovnaný stav je po prvním dni souboje Davis Cupu mezi Českou republikou a Spojenými státy. V prvním utkání sice Ivo Minář nestačil na Andyho Roddicka, ve druhém ovšem Tomáš Berdych po vynikajícím výkonu porazil Jamese Blakea a vyrovnal na 1:1.

Ivo Minář. foto: ČTK

Ivo Minář zahájil utkání Davisova poháru proti Spojeným státům porážkou 4:6, 6:4, 2:6 a 3:6 s favorizovaným Andym Roddickem. Od začátku zápasu ovšem hra nenasvědčovala tomu, že proti sobě hrají tenisté, které na světovém žebříčku dělí 156 míst. Český debutant se americké hvězdy nezalekl, a jakmile se dostal do výměn, měl dokonce navrch. Roddick byl na pomalé antuce v úvodu často nejistý a chyboval, ale v klíčových momentech při Minářových brejkbolech si pomohl výborným servisem. Český tenista v deváté hře vedl 40:15, ale Roddick mu dvěma přímými body z podání sebral šanci podávat na vítězství v setu. V následující hře pak Minář udělal několik chyb z výměn, jako první v zápase ztratil servis a v poměru 4:6 i první set.

Neúspěch ho však nezlomil a hned na úvod druhé sady sebral Roddickovi servis. Tentokrát se mu dařilo returnovat a Američan chyboval, na brejkbol zahrál Minář přesnou smeč. I v dalším průběhu setu pokračoval v odvážné hře, kdy trpělivě držel Roddicka ve výměnách a ve správné chvíli se nebál zahrát vítězný míč. Díky tomu si dvaadvacetiletý Čech držel svůj servis, a když v desáté hře podával na vyrovnání zápasu, rychle se dostal do vedení 40:0. Publikum v zaplněné ČEZ Areně se radovalo už v průběhu následující výměny, když vidělo Roddickův míč za zadní čarou, ale Minář nakonec proměnil až druhý setbol.

Ve třetí sadě se americký tenista dostal rychle do vedení 4:1. Minář začal více chybovat a především se mu přestal dařit první servis. Ještě dokázal snížit na 2:4, ale pak prohrál pět her za sebou. V závěru třetí sady dvojchybou pomohl Roddickovi k výhře 6:2 a hned ve druhé hře následujícího setu kvůli vlastním chybám znovu ztratil servis.

Čtvrtý hráč světového žebříčku měl od té chvíle zápas pevně v rukou. Začal hrát mnohem agresivněji a při vlastním podání nepřipustil sebemenší problémy, a to mu k úspěchu stačilo. Minář si už sice podržel svůj servis, ale při tom Roddickově se neprosadil a favorit volejem proměnil hned první mečbol.

Berdych poprvé porazil Blakea
Ve druhém utkání čekal Tomáše Berdycha těžký úkol. Pokud by Jamese Blakea neporazil, český daviscupový tým by se ocitl velmi blízko vyřazení. Berdych ovšem svého soupeře poprvé v kariéře porazil a vyrovnal stav daviscupového zápasu s Američany na 1:1. Lídr českého týmu ve druhé dvouhře úvodního dne prvního kola Světové skupiny zvítězil za dvě a půl hodiny 6:1, 2:6 a dvakrát 7:5.

Dvanáctý hráč světa Berdych vstoupil do zápasu excelentně. Hned v první hře sebral soupeři servis a v úvodním setu se mu to povedlo ještě dvakrát. Při vlastním podání byl suverénní a za devatenáct minut se radoval z vítězství 6:1.

Blake se z nepříznivého vývoje zápasu rychle oklepal. Zpřesnil hru a v úvodních dvou hrách druhé sady dovolil Berdychovi jediný míč. Ve skvělém představení pokračoval finalista loňského Turnaje mistrů i v dalším průběhu druhého setu. Na Berdychovu stranu kurtu přilétal jeden vítězný míč za druhým, celkem jich Blake během osmi gamů druhé sady zaznamenal dvacet a vyhrál 6:2.

Až ve třetím setu se začaly naplňovat předpoklady, že by měl být k vidění velmi vyrovnaný zápas. Oba tenisté si až do jedenácté hry drželi servis a za stavu 6:5 pro domácího Berdycha to vypadalo, že se bude hrát zkrácená hra. Blake však měl už v posledních hrách problémy s prvním servisem a ve dvanáctém gamu se to ukázalo naplno. Berdych se postupně dostal ke dvěma setbolům a při tom druhém mu Američan daroval set dvojchybou.

Vyrovnaná hra se zářnými i horšími okamžiky z obou stran pokračovala i ve čtvrté sadě. V páté hře český tenista odvrátil pět brejkbolů, i když při druhém z nich se Blake i celá americká lavička hodně rozčilovala. Druhé Berdychovo podání se totiž zdálo být příliš dlouhé, ale čárový i hlavní rozhodčí se postavili na stranu českého tenisty, který nakonec výměnu vyhrál.

Američan byl v těchto chvílích k neudolání, téměř ztracené míče z velmi obtížných pozic vracel na druhou stranu kurtu a Berdych se hodně nadřel, než dokázal výměnu ukončit. V koncovce čtvrtého setu se opakovala nedávná historie ze setu předchozího. Ve dvanácté hře se za stavu 6:5 dostal Berdych při Blakeově podání do vedení 40:15, ale mečboly mu Američan díky skvělému servisu odvrátil. Vzápětí se však český tenista blýskl výborně zahraným returnem, který vyškrábl forhendem a dostal ho až k základní čáře. Třetí mečbol už k radosti ostravského publika proměnil, když Američan zahrál míč do autu.

Výsledek:
ČR - USA 1:1 po prvním dnu

I. Minář - Roddick 4:6, 6:4, 2:6, 3:6
Statistika:
Esa: 10:28. Dvojchyby: 2:3. Nevynucené chyby: 31:17. Vítězné míče: 52:43. Využité brejkboly: 1 ze 6/4 z 12. Celkem získané míče: 97:120. Čas utkání: 2:12 hod.

Berdych - Blake 6:1, 2:6, 7:5, 7:5.