22. září 2007 11:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych srovnal krok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
 Jásal Berdych i Topolánek. Po vítězném míčku se radoval jak Tomáš Berdych na kurtu, tak premiér Mirek Topolánek na tribuně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jásal Berdych i Topolánek. Po vítězném míčku se radoval jak Tomáš Berdych na kurtu, tak premiér Mirek Topolánek na tribuně. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Tomáš Berdych vrátil české tenisty do hry. V baráži o udržení elitní skupiny Davisova poháru platil po prvním hracím dni mezi Českem a Švýcarskem nerozhodný stav 1:1.

„Za vše mluví výsledek. Ale i s výkonem jsem spokojený,“ prohlásil Berdych, který před domácím publikem zvládl roli favorita.

Čerstvě dvaadvacetiletý tenista šel na kurt v pražské Sazka Areně s vědomím, že musí vyhrát, jinak by české vyhlídky na vítězství klesly téměř na bod mrazu. „Nastupoval pod tlakem, ale dokázal, že je hráč světové úrovně a hlavně týmový borec,“ těšilo nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila.

 V úvodní barážové dvouhře totiž prohrál statečně bojující Radek Štěpánek se světovou jedničkou Rogerem Federerem ve čtyřech setech. „Ujel mi začátek,“ vysvětloval prohru Štěpánek.

„Pak jsem bojoval o každý míček, ale nestačilo to,“ litoval navrátilec do českého týmu, který Federera dokázal ve třetím a čtvrtém setu hodně potrápit a rozvířil v Sazka Areně bojovnou náladu. „Chybělo málo a mohl být pátý set,“ pokýval hlavou Navrátil.

Wawrinku drželo podání
To Berdych, desátý hráč světa, byl proti mladému Švýcarovi Wawrinkovi ve zcela jiné pozici, nic jiného než výhra se od něho nečekalo. A Berdych nakonec předpoklady naplnil, i když se na triumf nad nebezpečným Švýcarem nadřel.

 „Na rychlém povrchu je styl jiný. Oba jsme skvěle servírovali,“ líčil Berdych. Vždy, když Wawrinkovi teklo do bot a dostal se k nadšení ochozů pod Berdychův tlak, mohl se spolehnout na výborný servis. Za celý zápas nasázel muž s českými předky osmnáct es a vykroutil se z tuctu brejkbolů. „Nebylo to nic příjemného. Většinou jsem si na jeho podání ani nesáhl. Když to soupeř zahraje dobře, tak se nedá nic dělat,“ řekl Berdych.Berdych si pochvaloval, jak na Wawrinku platil rychlý povrch

Proto všechny sady dospěly až do dramatických koncovek, v nichž rozhodoval každý míček. Česká jednička v nich ale prokázala pevnější ruku a přesnější údery.

Berdych urval první sadu v tie breaku, v dalších dvou setech dokázal Wawrinkovi v závěru pokaždé jednou sebrat servis. 

 „Rozhodlo víc zkušeností i to, že jsem během celého utkání vyhrával víc balonů,“ myslel si Berdych. „Po pátku můžeme být spokojení. Naším cílem jsou ale tři body.“ Na rozdíl od Štěpánka neoblékl dres v barvě národní trikolory. „Ta myšlenka je určitě hezká, ale firma, která mě obléká, je asi konzervativnější,“ krčil Berdych rameny.

Kouč hloubal nad čtyřhrou
Pro vývoj celé baráže by mohla být klíčová dnešní čtyřhra. „Ještě nevím, koho na ni pošlu,“ váhal kouč Navrátil. „Je to těžké rozhodnutí. Nastoupit by měl určitě Štěpánek. „S ním půjde na kurt buď Damm, nebo Berdych,“ přemítal trenér.


DAVISŮV POHÁR
ČESKO - Švýcarsko 1:1, ŠTĚPÁNEK - Federer 3:6, 2:6, 7:6 (7:4), 6:7 (5:7), BERDYCH -Wawrinka 7:6 (7:2), 6:4, 7:5.

  • 2Diskuse