Bojovník Berdych na finále US Open nedosáhl. Postupuje Murray

US Open

16:48aktualizováno  23:11
NEW YORK - Tenista Tomáš Berdych si na US Open účast ve druhém grandslamovém finále v kariéře nevybojoval. V semifinále v New Yorku dnes v silném větru prohrál s britským olympijským vítězem Andym Murraym po boji ve čtyřech setech 7:5, 2:6, 1:6 a 6:7.

Tomáš Berdych foto: Reuters

Přes dnešní porážku má Berdych za sebou nejlepší US Open v kariéře. Do grandslamového semifinále se dostal teprve potřetí v kariéře a díky tomu se v pondělí posune na šesté místo na světě, čímž vyrovná své žebříčkové maximum.

Semifinále začalo kvůli dešti o hodinu a půl později a hrálo se v silném větru. Ten vadil Berdychovi při vysokém nadhozu při podání, ale trápil oba hráče. "Myslím, že tenis by měl mít pro takovéhle podmínky nějaká pravidla.  Mám vysoký nadhoz při servisu, proto mi vítr hodně vadil," řekl český tenista. "Bylo to brutální. Bezpochyby nejtěžší podmínky, v jakých jsem kdy hrál. A to jsem ze Skotska, takže to o něčem vypovídá," uvedl v narážce na drsnou domovinu Murray.

Aktéři zápasu si přes těžké podmínky dokázali držet svá podání až do závěrečného gemu prvního setu. Pak se však se silným větrem nedokázal Murray srovnat a dopustil se několika chyb v útoku. Poté Brit odvracel dva setboly, ovšem podařilo se mu to jen v prvním případě. Český tenista úvodní set ovládl v poměru 7:5 a ujal se vedení.

Ve druhé sadě se však Murray zlepšil, prakticky nekazil, zatímco Berdychovi odešla jedna z jeho hlavních zbraní - servis. Set byl proto jednoznačný, britský tenista jej vyhrál 6:2.

Třetí set nebídl stejný obrázek jako druhá sada. Český tenista působil unaveným, až odevzdaným dojmem, zjevně více mu také vadil silný vítr, který tenisty trápí. Podání ztratil hned v úvodu setu a pak už se z Murrayho tlaku nevymanil a prohrál 6:1. Brit hrál chytře a příliš nechyboval.

Berdych pak ve čtvrtém setu i přes rozpačitý úvod přidal. Sice nevyužil výhodu svého podání ve druhém gemu a díky tomu nabral ztrátu 0:3, pak se však stejného zaváhání dopustil i Murray a nabuzený Berdych vyrovnal. Nerozhodný stav pak vydržel až do zkrácený hry. V ní český tenista vedl 5:2, jenže ani to na o dva roky mladšího soka nestačilo. Murray přečkal těžkou chvíli, začal se lépe pohybovat a zkrácenou hru ukončil vítězstvím 9:7.

Berdych prohrál skoro po čtyřhodinovém boji. Měl sice více vítězných míčů (45:37), ale výrazně světovou čtyřku předčil v nevynucených chybách 64:20.

Šestadvacetiletý Berdych si zahrál grandslamové finále zatím jen předloni ve Wimbledonu, které prohrál se Španělem Rafaelem Nadalem. Na US Open se mohl stát třetím českým finalistou. Před ním v New Yorku o titul usilovali Jan Kodeš (prohrál v letech 1971 a 1973) a osmkrát Lendl, který turnaj třikrát ovládl.