Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Berdych postoupil hladce. Štěpánek se zranil

US Open

18:57aktualizováno  21:59
Tenista Tomáš Berdych hladce prošel do třetího kola US Open. Devátý nasazený hráč závěrečného grandslamu roku se dnes jen v prvním setu tahal s Italem Fabiem Fogninim, ale pak soupeře deklasoval a vyhrál 7:5 a dvakrát 6:0.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Se soutěží se rozloučili vítěz nedávného turnaje ve Washingtonu Radek Štěpánek, který vzdal za stavu 4:6, 1:6 a 0:2 utkání s Argentincem Juanem Monakem, i Petra Cetkovská. Finalistka z New Havenu vůbec nenastoupila k utkání 2. kola proti šestnácté nasazené Aně Ivanovičové ze Srbska kvůli zranění levého stehenního svalu.

V soutěži dvouher tak z českých zástupců zůstávají jen Berdych a jeho bývalá přítelkyně Lucie Šafářová, která bude hrát o postup do osmifinále v pátek.

Berdych měl s Fogninim problém jen v prvním setu, v němž hrál Ital výborně a držel krok. "Očekával jsem, že se na kurtu může dít cokoli. On je takový dost do větru a člověk neví, co od něj přijde. A ze začátku hrál na něj na hodně vysoké úrovni, ale pak to dopadlo, že neměl s čím přijít navíc a přišly jeho chyby," řekl Berdych ČTK. Česká jednička soupeře zlomila, když využila pátý setbol první sady.

Berdych následně vyhrál čtrnáct gamů po sobě a zápas ukončil za hodinu a tři čtvrtě vítězným forhendem. "V prvním setu hrál Fabio skvěle, ale pak ztratil koncentraci, odpadl a získal jsem dva snadné sety, i když jsem hrál pořád stejně," uvedl Berdych.

Štěpánek vzdal utkání ve třetím setu za nepříznivého stavu. Trápí ho rameno

Po jasném utkání přiznal, že jeho rameno, které si zranil na turnaji v Cincinnati, stále není stoprocentně v pořádku. Po utkání měl český hráč ruku obvázanou a fyzioterapeuta čeká dost práce. "Na férovku můžu říci, že to pořád cítím, ale nemusel jsem se omezovat a dělat něco jinak. Byl jsem schopen zápas odehrát a mám den a půl do dalšího zápasu, abych si odpočinul a připravil se na něj," prohlásil.

O postup do osmifinále se pětadvacetiletý tenista střetne se Srbem Jankem Tipsarevičem, s kterým ve třech dosavadních vzájemných duelech vždy prohrál. Naposledy v srpnu Montrealu s ním na tvrdém povrchu neuhrál ani set. "Doufám, že rameno vydrží. Rád bych mu poslední porážku vrátil," řekl Berdych.

Štěpánek začal utkání s Monakem dobře, získal brejk a vedl 4:1, ale o set přišel. Už se na něm projevil problém s pravým ramenem, které si nechal po druhé sadě ošetřit. "Trápí mě již několik týdnů," přiznal třiadvacátý nasazený hráč. Ostrou bolest dvaatřicetiletý karvinský rodák pocítil již v první sadě a pak se jeho stav zhoršoval. Ve třetím setu Štěpánek prohrál dva gamy za sebou a následně zápas vzdal.

Štěpánek: Nevím, jestli stihnu Davis Cup

Za dva týdny by měl být s Berdychem oporou českého týmu v daviscupové baráži v Bukurešti proti Rumunsku. "Nechci spekulovat, jak na tom budu. Půjdu na vyšetření a uvidíme," uvedl Štěpánek.

Bez větších potíží prošel do třetího kola třetí hráč světa Roger Federer, který porazil Izraelce Dudiho Selu 6:3, 6:2 a 6:2. Švýcarský tenista si připsal 225. vítězství na grandslamu v kariéře a překonal bilanci Andre Agassiho. Lepší je v historických tabulkách už jen Američan Jimmy Connors s 233 výhrami.

Federer si po zápase našel chvíli a dal fanouškům na kurtu Arthura Ashe pár tipů, jak podávat. Základem je podle něj dobrý nadhoz a pak prý stačí "držet raketu jako kladivo".

Druhé kolo zvládla i trojnásobná vítězka US Open Američanka Serena Williamsová. Bývalá světová jednička porazila Nizozemku Michaellu Krajicekovou za 49 minut 6:0, 6:1 a stejně jako v prvním kole se na kurtu nezdržela ani hodinu.