Berdychovo ‚francouzské prokletí‘ trvá. Kvitová je na US Open ve čtvrtfinále

US Open

7:06aktualizováno  10:11
Na tenisovém US Open zbyl ve dvouhrách poslední český zástupce. Petra Kvitová poprvé v kariéře postoupila na newyorském grandslamu do čtvrtfinále, kam ji poslala výhra 7:5, 6:3 nad Britkou Johannou Kontaovou. Naopak Tomáš Berdych v osmifinále prohrál s Richardem Gasquetem 6:2, 3:6, 4:6, 1:6. Vypadl i třetí tenista světa Andy Murray.

Radost po vyhraném zápase. foto: Reuters

Kvitová přijela do New Yorku se skromnými ambicemi, jelikož se stále vypořádává s následky mononukleózy. Na turnaji ale zatím neztratila ani set a osmifinálovou výhrou si vylepšila turnajové maximum. Ani čtvrtfinále přitom nemusí být konečnou, na Češku v něm čeká relativně schůdná soupeřka: Italka Flavia Pennettaová.

Naopak Berdych toužil dát ve Flushing Meadows zapomenout na nepříliš vydařené poslední měsíce. Jenže místo toho na ně navázal. Stejně jako na Roland Garros a Wimbledonu dohrál i na US Open už v osmifinále.

Nejprve jsem byla horší, uznala Kvitová. Přesto vyhrála

Dva brejkboly, dvě dvojchyby soupeřky - a dlouholeté osmifinálové prokletí skončilo.

Kvitová v zápase se snaživou 24letou Kontaovou nijak nedominovala. Byla agresivnější, ale Britka se statečně - a často úspěšně - bránila. Zejména v prvním setu si favoritka složitěji držela vlastní servis, čelila pěti brejkbolům.

Tomáš Berdych prohrál v osmifinále grandslamového US Open v New Yorku s...

Dobře podávající Kontaová pustila Kvitovou za celý zápas jen ke dvěma brejkbolům; jenže právě ty nakonec zápas rozhodly. Jeden přišel při setbolu Kvitové v prvním setu, druhý při důležitém stavu 3:4 ve druhé sadě.

Právě v těch chvílích přitom Britku servis zradil - pokaždé zahrála dvojchybu. A druhý brejk zápas definitivně rozhodl.

„Byl to velice těžký zápas. Ze začátku jsem byla horší hráčkou, ale nakonec jsem to nějak zvládla,“ řekla Kvitová v rozhovoru na kurtu.

Její soupeřkou ve čtvrtfinále bude 33letá Pennettaová, s níž se dosud Češka utkala šestkrát (bilance 3:3).

Berdycha srazily nevynucené chyby

Potřetí za sebou hrál Berdych v grandslamovém osmifinále s Francouzem, potřetí prohrál. V Paříži ho zastavil Tsonga, v Londýně Simon, tentokrát Gasquet.

Další utkání

Po dni volna se Kvitová v utkání o semifinále střetne s Flavií Pennetaovou. S Italkou má vyrovnanou bilanci 3:3. ale naposledy spolu hrály na olympiádě v Londýně, kde vyhrála jasně česká hráčka. „Ona hodně vrací a hraje velice solidně. Bude to o tom, abych vydržela déle než ona, čekala na šanci a hrála aktivněji,“ řekla Kvitová.

Newyorský boj o čtvrtfinále se přitom pro světovou šestku vyvíjel zprvu nadějně. Berdych suverénně získal první set 6:2. Následně získal pátý game v řadě a zdálo se, že má zápas pod kontrolou.

Jenže pak začal více kazit - a hlavně nevynucené chyby ho nakonec stály zápas. Udělal jich celkem 38. Gasquet byl jistější, přesnější a po 2 hodinách a 24 minutách oslavil postup do čtvrtfinále. Tam ho vyzve pětinásobný vítěz turnaje Roger Federer.

Vítěz z roku 2012 dohrál už v osmifinále

Překvapivě brzy skončilo letošní US Open pro vítěze z roku 2012 Andyho Murrayho. Třetí hráč světa, který po loňském slabším roce zažívá znovu povedenou sezonu, nestačil na vytáhlého ranaře Kevina Andersona.

Jihoafrický tenista zvládl lépe tie-break prvního setu. Ve druhém utekl už do vedení 5:1, až pak trochu znejistěl. Dokázal ale sadu dotáhnout poměrem 6:3.

Murrayho čekal stejný úkol jako ve 2. kole s Adrianem Mannarinem: otočit zápas ze skóre 0:2 na sety. Proti dobře hrajícímu Andersonovi však zvládl vyhrát už jen jednu sadu. Ta čtvrtá pak došla znovu do tie-breaku, který si už jeho soupeř pohlídal - vyhrál 7:0! A po 4 hodinách a 18 minutách boje poprvé prošel na grandslamu do čtvrtfinále.