Fantazie. Skvělí Češi obhájili Davis Cup, rozhodl Štěpánek

Davis Cup

13:29aktualizováno  22:09
BĚLEHRAD (od naší zpravodajky) - Čeští tenisté poprvé v historii obhájili vítězství v Davisově poháru. Triumf ve finále proti Srbsku stejně jako loni v domácím prostředí proti Španělsku dokonal Radek Štěpánek. Po prohře Tomáše Berdycha v souboji týmových jedniček proti Novaku Djokovičovi 4:6, 6:7 (5:7), 2:6 v rozhodujícím zápase proti Dušanu Lajovičovi vyhrál 6:3, 6:1, 6:1.

Tenisté obhájili Davis Cup. foto: MAFRA - Michal Růžička.

On-line reportáž ZDE

Datum 17. listopadu je ode dneška významné také v tenisových dějinách. Před rokem před vyprodanou O2 arenou slavili Češi první triumf v Davisově poháru po 32 letech. A teď slavnou trofej získali znovu!

První výhru ještě pod hlavičkou Československa vybojovali Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš v roce 1980. Ale další rok vypadli ve čtvrtfinále s týmem USA. Berdych se Štěpánkem se tak staly tenisovými legendami...

Letošní vítězství navíc podpořili i další členové týmu - Lukáš Rosol a Jan Hájek. Unikátní je tenhle titul také pro manažera Vladimíra Šafaříka, který se kvůli nemoci Jaroslava Navrátila ujal role nehrajícího kapitána. I on se tak podepsal pod historický úspěch českého tenisu.

Více k tématu

"Celý víkend jsem hrál v životní formě," řekl hrdina Štěpánek. "Souhlasím," řekl jeho parťák Berdych. "Podali jsme vynikající výkon, zvládli jsme, co jsme si předsevzali. Nikomu se nezdálo, že to můžeme vyhrát dvakrát. Ale dokázali jsme to. Skvělé!"

Češi vedli po sobotní čtyřhře, do níž kvůli únavě druhý hráč světa Djokovič nenastoupil, zásluhou dvojice Berdych, Štěpánek 2:1. Podle očekávání se rozhodovalo až v pátém zápase, i když o třetí bod bojoval Berdych téměř tři hodiny proti Djokovičovi. Na tenistu s nejlepší aktuální formou však nestačil.

Takže české oslavy v bělehradské aréně zahájil až 34letý Štěpánek. Zkušený český hráč zničil srbského náhradníka Lajoviče, až 117. hráče světa, ve třech setech. Povolil mu pouze pět gamů.

Při slavnostním ceremoniálu Srbové marně zadržovali slzy, Češi se chytili kolem ramen a pobrukovali státní hymnu. S nablýskanou stříbrnou trofejí pak předvedli podobnou oslavu jako loni. A pak že se historie neopakuje.

Rozhodující bod suverénně získal Štěpánek

Štěpánka, který získal rozhodující bod i loni v domácím finále proti Španělsku, vystrašil mladý Srb hned v prvním gamu. Lajovič mu sebral podání a hala bouřila. Český hráč překvapivě chyboval na síti a už už se hroutila ideální představa o průběhu zápasu.

Jenže Lajovič také začal kazit a Štěpánek čtyřmi gamy v řadě otočil průběh duelu. I když se na kurtu jasně ukázala jeho zkušenost i tenisové kvality, Lajovič bojoval statečně.

VELKÁ FOTOGALERIE

Čeští fanoušci v Bělehradě.

Domácí hráč odvrátil při svém podání čtyři setboly soupeře, Štěpánek pak dotáhl první set do konce. Vydřel ho za 51 minut, po slabším úvodu se rozehrál a přiblížil český tým k obhajobě vítězství v Davis Cupu.

Druhou sadu už měl Štěpánek plně pod kontrolou. Na kurtu si s 23letým soupeřem chvílemi dělal, co chtěl. Lajovič běhal sem a tam, ale hře českého tenisty nedokázal čelit.

Štěpánek dominoval na síti, často zkoušel kraťasy i od základní čáry a zpřesnil forhendové údery. Českého reprezentanta nerozhodili ani srbští diváci, kteří neuctivě křičeli do ticha mezi prvním a druhým servisem. Rámus byl často už i při Štěpánkově nadhozu.

"Hvala!" snažil se rozhodčí Pascal Maria domácí fanoušky uklidnit. Někteří z nich poslechli poté, co Lajovič prohrál druhý set 1:6. Odcházeli totiž domů, na zázraky nevěřili.

Žádný zázrak v Bělehradě ani nenastal. Zkušený Štěpánek si pohlídal i třetí set, zápas pod tlakem si užíval. Byl o myšlenku před Lajovičem. Český hráč v klidu míček po míčku dovedl utkání do vítězného konce.

Na rozdíl od srbského publika udržel emoce v sobě. Oproti loňsku neřádil hned po mečbolu. Jenom gestem pozval na kurt zbytek českého týmu, až pak skotačil před skupinkou českých fanoušků.

Štěpánek jako první hráč v historii uspěl podruhé za sebou v pátém zápase. Čeští tenisté se stali prvním týmem po pěti letech, kteří vybojovali Davis Cup venku. Vítězství v týmové soutěži obhájili naposledy Španělé, kteří porazili v roce 2009 v Barceloně právě české mužstvo. Teď si vládu nad světovým tenisem prohodili.

Berdych dřel, ale Djokovič udržel srbskou naději

Srb Djokovič neprohrál už 24 zápasů v řadě, ovládl londýnský Turnaj mistrů a s českým dlouhánem si v neděli vylepšil bilanci na 15:2.

"Snažil jsem se s ním vydržet od začátku do konce, bohužel to nestačilo. Má vynikající formu, hraje skvěle, navíc před takovým publikem, i tohle ho žene dál. Zaslouženě vyhrál," uznal Berdych pro Českou televizi.

Byl to vyrovnaný zápas dvou špičkových tenistů, o jehož výsledku rozhodly malé detaily. Bohužel v Berdychův neprospěch.

V prvním setu si Djokovič držel svůj servis přesvědčivěji, Berdychovi však dlouho jeho tlaku odolával. Kvalitně podával, i díky tomu se mu dařilo odvracet Srbovy brejkboly.

Berdych se dvakrát ubránil za stavu 2:3, pak se za stavu 3:4 vylízal i ze skóre 0-40. Djokovič křičel vzteky, praštil raketou o zem. Jenže v kritickou chvíli už Berdych servis neudržel. Desátý brejkbol a čtvrtý setbol už Djokovič proměnil a dostal se do vedení.

Srb ještě více rozvášnil publikum rozmáchlými gesty a hlasitým hecováním. Diváci opět několikrát křičeli Berdychovi do podání, snažili se jakkoliv Djokovičovi pomoct.

Ve druhém setu ubylo delších výměn, Djokovič však ztratil svou jistotu na servisu. V devátém gamu dokonce nabídl Berdychovi první dvě šance na brejk.

Zase naštvaně praštil raketou, ale pak oba brejkboly zahnal pryč.

Rozhodovalo se až v tie-breaku. Český hráč si skvělou hrou vypracoval vedení 5:4, měl k dispozici dvě podání, nahraný míček na síti a... Aut! Zbytečná chyba při bekhendové smeči Berdycha připravila o výhodu, v další výměně navíc jestřábí oko odhalilo milimetrový aut. Djokovič vydřel druhý set a bělehradské publikum šílelo: "Nole! Nole!"

Jako by Berdycha ta nešťastná koncovka druhé sady definitivně zlomila. Djokovič byl naopak povzbuzený, potřebnou energii mu dodávali fanoušci. Český hráč hned v prvním gamu ztratil servis, Srb pak bez problému brejk potvrdil.

Ještě ve čtvrtém gamu Berdych pokukoval po brejkbolech, ale Djokovič jeho myšlenky na zvrat rychle zahnal. Český tenista dělal víc chyb a podruhé přišel o podání.

Djokovič ukončil zápas čistou hrou a udržel na chvíli srbské naděje na triumf. "Užil jsem si ten zápas hodně, ale nebude to pro mě nic znamenat, když nevyhrajeme trofej. Hrajeme pro naši zemi a ukazujeme, že hrajeme s velkým srdcem," prohlásil Srb.