Berdych semifinále nevybojoval, po bitvě prohrál s Nadalem 1:2

US Open

17:49aktualizováno  23:23
LONDÝN (od našeho zpravodaje) - Tenista Tomáš Berdych do semifinále Turnaje mistrů nepostoupil. V závěrečném utkání skupiny vzal Rafaelu Nadalovi set, ale nakonec prohrál 4:6, 6:1, 3:6. Spolu s Nadalem postoupil ze skupiny A Stanislas Wawrinka.

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. foto: Reuters

Světová jednička Nadal vyzve v semifinále vítěze sobotního souboje Roger Federer - Juan Martín del Potro, Wawrinka se utká s Novakem Djokovičem.

Vyrovnaný zápas Berdycha s Nadalem nakonec rozhodl jeden brejk ve třetím setu. Za stavu 3:4 zahrál český hráč dvě dvojchyby, což ho stálo rozhodující sadu i zápas. Stejně jako loni tak skončil na Turnaji mistrů ve skupině s bilancí jedna výhra a dvě prohry.

Berdych prohrál s Nadalem pošestnácté v řadě. Sezona pro něj ale ještě nekončí, příští týden si zahraje za český tým ve finále Davis Cupu proti Srbsku.

Nadal málem dostal "kanára", přesto zápas ovládl

Bohužel pro Berdycha se zápas od začátku odehrával ve prospěch favorita. Český hráč si hned na úvod prohrál servis, jako by se na začátku teprve dostával do tempa. I v pozdějším průběhu ale až příliš často kazil.

On-line ZDE

Nadal byl ve výměnách od základní čáry jistější, zejména z forhendové strany. Rozhodně na něm nebylo znát drobné zranění, které si způsobil ve čtvrtek ráno, když si krájel chleba a pořezal si prst. Svůj servis si držel bez problémů, nepustil Berdycha k jedinému brejkbolu. A první set vyhrál 6:4.

Druhý set, to bylo zcela jiné představení. Berdych excelentně podával, méně kazil a rychle si budoval náskok. Čistá hra - 1:0. Brejk Nadalova podání - 2:0. Další čistá hra - 3:0. Čistá hra při Nadalově servisu! 4:0. Udržené podání - 5:0.

Až pak si Nadal připsal jediný úspěch ve druhém setu. Další sérií skvělých servisů ale Berdych dopodával set do konce. A zakončil ho stylově: esem.

Vyrovnaný třetí set rozhodla osmá hra. Berdych udělal dvojchybu a pustil Nadala do vedení 0-30. Skvělým forhendem si pak Španěl získal tři brejkboly. A ten druhý mu český tenista pomohl využít další dvojchybou. Nadal už si pak třetí výhru ve skupině pohlídal.

Ferrer dokázal povstat jednou. Podruhé už ne

Podle postavení na žebříčku měl být David Ferrer, světová trojka, favoritem odpoledního zápasu proti Stanislasu Wawrinkovi, osmému hráči světa. Jenže oba předešlé zápasy na Turnaji mistrů prohrál a působil unaveněji, však má také za letošní rok v nohách obrovskou porci 83 zápasů.

V tom 84. ho navíc nečekal žádný lehký soupeř. Wawrinka hraje životní sezonu - a na prvním Turnaji mistrů v kariéře rozhodně ostudu nedělá.

V prvním setu vedl už 5:2, pak ale začal nezvykle často kazit a umožnil Ferrerovi návrat do zápasu. Španěl už sice byl bez šancí na postup, přesto se vytrvale rval a bojoval o každý míček.

I díky tomu otočil skóre na 6:5 a následně ovládl tie-break. Nabuzený nadějným skóre získal první game druhé sady čistou hrou. Vytrvalý Wawrinka se ale nezlomil. Ve třetím gamu si vybojoval brejkbol a s přispěním chyby soupeře ho využil.

Rozzlobený Ferrer roztřískal vzteky raketu. Kromě jeho výbavy se ale lámal i zápas.

Wawrinka si brejk uhlídal a druhou sadu ovládl 6:4. V té třetí si Ferrer prohrál podání už na úvod a pak už Švýcar utkání ovládl. K výhře mu pomohlo především lepší proměňování šancí - využil šest brejkbolů ze sedmi, zato Ferrer jen dva z osmi!

A teď se může těšit na další bitvu s Novakem Djokovičem. Jejich letošní souboje z Australian Open a US Open patřily k nejlepším duelům roku.