Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Berdych je ve finále, odvrátil tři mečboly a vyřadil Federera

Davis Cup

18:45aktualizováno  19:45
DUBAJ - Tenista Tomáš Berdych postoupil do finále turnaje v Dubaji. Český hráč v semifinále s obhájcem titulu Rogerem Federerem odvrátil tři mečboly a Švýcara porazil v třísetovém dramatu 3:6, 7:6 a 6:4.

Tomáš Berdych postoupil v Dubaji do finále. foto: Reuters

O titul si třetí nasazený hráč zahraje se světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem, který v prvním semifinále zdolal Argentince Juana Martína del Potra 6:3 a 7:6. "Vyhrát tenhle zápas je opravdu úžasné a mám skvělý pocit ze své hry," řekl Berdych na webu ATP Tour po výhře, z které měl už na kurtu velkou radost.

"Bylo to o jednom jediném míči, který jsem dokázal zahrát lépe než on. Z mého pohledu byl zápas oslavou tenisu. S Rogerem hraju moc rád, protože toho tolik dokázal," řekl sedmadvacetiletý české daviscupový reprezentant.

FOTOGALERIE

Roger Federer.

V utkání s Federerem byl Berdych v prvním setu příliš v defenzivě a na rychlém dvorci se Švýcar prosazoval i voleji na síti. Český hráč ztratil podání i kvůli dvěma dvojchybám v osmém gamu a Federer set potvrdil čistou hrou.

Pět tisíc fanoušků v hledišti, kteří fandili převážně Švýcarovi, bylo nadšených. Druhý set ale patřil Berdychovi, i když k jeho zisku se doslova prokousal. Nejdříve za stavu 5:3 podával na zisk sady, ale Federer si ztracené podání vzal zpět. Za stavu 6:5 měl první setbol při Federerově podání. Výměnu sice ztratil, ale měl ji vyhrát, protože jeden ze Švýcarových úderů skončil v autu, což odhalila zpětně televize.

Berdych si ale jestřábí oko na pomoc nevzal a druhý set rozhodl tie-break. V tom Berdych prohrával už 4:6, ale odvrátil oba mečboly a pak ještě třetí.

Berdychovi rostlo sebevědomí

Utkání posunul do třetí sady po využitém třetím setbolu skvělým returnem a výhře 10:8. "Při každém bodu jsem si věřil. Nekoukal jsem na skóre a šel míč po míči. A fungovalo to.Tuhle taktiku chci dodržovat v každém utkání," řekl Berdych.

Rozjetý Berdych opět výborně podával. Dostával se do tlaku, hrál míče brzy a hlavně z forhendu Federera tlačil. Díky tomu získal brejk na 3:2. O vlastní podání už Berdych nepřišel a po dvou hodinách a 19 minutách zápas ukončil. Bývalou světovou jedničku porazil v sedmnáctém vzájemném zápase pošesté.

Ve finále turnaje ATP je Berdych podruhé za sebou. Minulý týden hrál o devátý titul v kariéře v Marseille, kde prohrál z mečbolu s domácím Jo-Wilfriedem Tsongou. Jednoduché to nebude mít ani v Dubaji ve finále s Djokovičem, kterého porazil z 13 zápasů jen jednou a už s ním prohrál desetkrát po sobě.