Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Berdych je v Austrálii už ve 3. kole, Federer se trápil pět setů se Simonem

Australian Open

7:22aktualizováno  14:42
MELBOURNE - Český tenista Tomáš Berdych sice ztratil set, ale postoupil do třetího kola grandslamového Australian Open. Ve druhém kole přehrál Němce Philippa Kohlschreibera ve čtyřech setech 4:6, 6:2, 6:3, 6:4. Dařilo se i Barboře Záhlavové-Strýcové, která vyřadila domácí Jelenu Dokicovou po výhře 7:6 a 6:1.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Neuspěly Andrea Hlaváčková, která prohrála s Běloruskou Viktorií Azarenkovou dvakrát 4:6, ani Sandra Záhlavová. Ta ale favorizované Venus Williamsové z USA vzala set a s turnajovou čtyřkou prohrála až po tříhodinové bitvě 7:6, 0:6 a 4:6.

Berdych prohrál s Kohlschreiberem první set po ztrátě servisu v deváté hře. "Začátek jsem měl trochu pomalejší. S tímhle stylem bych rozhodně do zápasů už napříště vstupovat nechtěl. Kdyby proti mně stál zkušenější soupeř, mohla by mě ztráta setu mnohem více mrzet, takže určitě dobrá zkušenost," řekl Berdych serveru iDNES.cz.

VÝSLEDKY

Muži: Dvouhra - 2. kolo: Berdych (6-ČR) - Kohlschreiber (Něm.) 4:6, 6:2, 6:3, 6:4, Roddick (8-USA) - Kunicyn (Rus.) 7:6 (9:7), 6:2, 6:3, Robredo (Šp.) - Fish (16-USA) 1:6, 6:3, 6:3, 6:3, Nišikori (Jap.) - Mayer (Něm.) 6:4, 6:3, 0:6, 6:3, Stachovskij (Ukr.) - Kubot (Pol.) 6:3, 6:4, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo: Marrero, Ramirez Hidalgo (Šp.) - Dlouhý, Hanley (7-ČR/Austr.) 6:4, 1:6, 6:1, Dolgopolov, Hájek (Ukr./ČR) - Fognini, Lacko (It./SR) 6:3, 6:7 (4:7), 6:2, Berlocq, Riba (Arg./Šp.) - Čermák, Kas (ČR/Něm.) 6:4, 7:5, Andujar, Gimeno-Traver (Šp.) - Cuevas, Schwank (Urug./Arg.) 7:6 (7:5), 7:5, Ball, Guccione (Austr.) - Lemke, Reid (Austr.) 6:4, 7:6 (7:4),

Ženy: Dvouhra - 2. kolo: Wozniacká (1-Dán.) - Kingová (USA) 6:1, 6:0, Heninová (11-Bel.) - Baltachaová (Brit.) 6:1, 6:3, Kuzněcovová (23-Rus) - Rusová (Niz.) 6:1, 6:4, Scheepersová (JAR) - Kulikovová (Rus.) 6:4, 4:6, 7:5, V. Williamsová (4-USA) - Záhlavová (ČR) 6:7 (6:8), 6:0, 6:4.

Od druhé sady hrál šestý nasazený agresivněji, více se koncentroval a další problémy nepřipustil. "Dostal jsem se do tempa a soupeře i pod tlak, díky čemuž začal přece jen chybovat," řekl Berdych, kterého nyní čeká Francouz Richard Gasquet.

Záhlavová-Strýcová se na Australian Open, kde jako juniorka získala dva tituly, dostala do třetího kola. Dokicovou před zaplněným hledištěm hlavního dvorce Roda Lavera porazila trpělivou hrou. Výborně se pohybovala a nutila soupeřku kazit. První set vyhrála po hodině ve zkrácené hře a druhému setu dominovala.

"Na začátku jsem byla hodně nervózní a Jelena hrála skvěle. V prvním setu jsem bojovala, hodně běhala a nevzdávala se. Ten set byl hodně náročný zápas, ale zvládla jsem koncovku a ve druhém už to bylo snadné," řekla Záhlavová-Strýcová v rozhovoru na kurtu. V boji o osmifinále se utká s turnajovou devítkou Li Na z Číny, vítězkou turnaje v Sydney z minulého týdne, kde ve finále porazila Kim Clijstersovou.

Záhlavová v duelu s Williamsovou vyhrála první set ve zkrácené hře. Američanka pak odešla do šatny, kde si nechala ošetřit stehenní sval, který si natáhla při voleji v tie-breaku. Ve druhém setu Češka nestačila a dostala "kanára", ale v rozhodující sadě byla favoritce opět vyrovnanou soupeřkou a zápas rozhodla až její ztráta podání v sedmé hře. "Jsem ráda, že jsem postoupila," oddechla si Venus Williamsová.

Hlaváčková v utkání s Azarenkovou prohrála sedmkrát podání. "Kdybych nezapomněla servis v šatně, šance na postup byla slušná. Servis bývá mou největší zbraní. A pokud mi odejde jako dnes, tak jsem proti hráčkám z top ten bez šance," litovala Hlaváčková.

Tomáš Berdych.

Už v prvním kole nečekaně skončil deblista Lukáš Dlouhý. S Australanem Paulem Hanleym vyhráli na úvod sezony dva turnaje, ale v Melbourne jako sedmí nasazení nestačili na španělskou dvojici David Marrero, Ruben Ramírez Hidalgo po setech 4:6, 6:1, 1:6.

Osmý nasazený Američan Andy Roddick vyřadil Rusa Igora Kunicyna snadno 7:6, 6:2, 6:3. Turnajová patnáctka Mardy Fish z USA nestačil na Španěla Tommyho Robreda a s turnajem se rozloučil po setech 6:1, 3:6, 3:6, 3:6. Světová jednička Caroline Wozniacká porazila Vaniu Kingovou z USA 6:1, 6:0.

Dál jde i jedenáctá nasazená Belgičanka Justine Heninová, která zdolala ve dvou setech Britku Elenu Baltachaovou. Ve třetím kole se střetne s Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, jež si rovněž ve dvou setech poradila s Arantxou Rusovou z Nizozemska.

Obhájce loňského triumfu Roger Federer postoupil do třetího kola až po pětisetové bitvě s Gillesem Simonem. Nenasazený Francouz, který v obou dosavadních vzájemných zápasech švýcarskou hvězdu porazil, se dokázal vrátit do utkání po prohraných prvních dvou sadách. Dokonalý obrat však šestnáctinásobný grandslamový šampion nepřipustil a zvítězil 6:2, 6:3, 4:6, 4:6 a 6:3.