Berdych je poprvé v semifinále Australian Open, čeká ho Wawrinka

Australian Open

4:30aktualizováno  14:11
MELBOURNE (Od našeho zpravodaje) - Třikrát za sebou skončil Tomáš Berdych na Australian Open ve čtvrtfinále, napočtvrté zakletou hranici překročil. Český tenista v Melbourne vyzrál na světovou trojku Davida Ferrera, španělského bijce udolal 6:1, 6:4, 2:6, 6:4 a v semifinále úvodního grandslamového turnaje sezony vyzve Švýcara Stanislase Wawrinku, který vyřadil obhájce titulu Novaka Djokoviče ze Srbska.

Berdych slaví postup mezi nejlepší čtyřku. foto: Reuters

Začátek zápasu se oproti úvodnímu rozpisu o něco opozdil, neboť v Rod Laver Areně se předchozí ženské čtvrtfinále Ivanovičová - Bouchardová protáhlo na tři sety.

Český tenista však časový skluz v prvním setu rychle dohnal. Hrál precizně, téměř nechyboval, španělskému soupeři sebral hned úvodní servis a náskok 2:0 dovedl k hladkému zisku úvodní sady 6:1 za pouhou půlhodinku.

Mnohem větší bitvu nabídla druhá sada. Berdych i Ferrer si drželi servisy až do stavu 3:3, v sedmé hře si ale Berdych vypracoval tři brejboly a ten poslední využil.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Vzápětí sice poprvé ma letošním Australian Open ztratil svůj servis a umožnil Ferrerovi vyrovnat na 4:4, jenže hned poté dokázal Španěla znovu obrat o servis a tentokrát už svůj brejkbol potvrdil. Esem proměnil hned první setbol, za 50 minut získal druhou sadu 6:4 a výrazně nakročil do semifinále.

Jenže houževnatý Ferrer se nikdy nevzdává, což potvrdil i teď. Ve třetím setu vyhrál podruhé Berdychův servis a odskočil na 4:2, český tenista sice při svém podání ještě odvrátil dva setboly, nakonec ale potřetí ve čtvrtfinále ztratil servis a tím i třetí set poměrem 2:6.

Velká bitva se stejně jako ve druhém, odehrávala i ve čtvrtém setu. Berdych dokázal sebrat Ferrerovi další servis a za stavu 3:2 měl potvrzovat brejk, ale v dosud nejdelší hře zápasu se v závěru jen střídaly Čechovy gameboly se Španělovými brejkboly. Hru nervů nakonec Tomáš Berdych i přes nepříjemné podklouznutí po jedné z výměn ustál a utekl na 4:2.

Berdychovi fandila i přítelkyně Ester Sátorová.

K premiérovému postupu do semifinále Australian Open tak Berdychovi zbývalo zvládnout své dvě servisové hry. Tu první ale nezačal dobře, po čtvrté dvojchybě v zápase prohrával 0:30, ale vývoj gamu dokázal otočit a vedl 5:3.

Ferrer při svém následném servisu nezaváhal, přestože pustil Berdycha k mečbolu, jeho úder ale opravil hlavní rozhodčí na aut, což potvrdilo i Jestřábí oko. Stav byl 5:4 a před Berdychem tedy stála šance doservírovat zápas ke svému nejlepšímu australskému výsledku.

Berdych proměnil hned první mečbol

Nezdolný Španěl však jen tak končit nehodlal a vypracoval si brejkbol, sedmý nasazený Čech ho ovšem odvrátil a vzápětí si přesným forhendem vypracoval mečbol. A ten bezchybným křížným úderem také využil!

Po hodině získal čtvrtý set 6:4, v radostném gestu zvedl ruce nad hlavu a šťastně se podíval na objímající se členy svého týmu v hráčském boxu. Může se chystat na premiéru v semifinále Australian Open.

"Byl to náročný zápas, fyzicky i psychicky, jako vždy s Davidem Ferrerem. Po ztraceném druhém setu jsem se musel znovu zkoncentrovat. Soustředit se na každý bod. Klíčové bylo, že jsem udržel svůj servis v dlouhé hře ve čtvrtém setu a potvrdil tak brejk," našel Berdych klíč k výhře ještě na kurtu v pozápasovém rozhovoru s legendárním Jimem Courierem.

Překvapením pro diváky pak byla perlička, kterou Berdych prozradil. "Před zápasem mi trenér Krupa říkal, že na tomhle kurtu jsem ještě nikdy nevyhrál, tak že je čas to změnit. Povedlo se a dočkal jsem se premiérové výhry v Rod Laver Areně."

V jejím hledišti nechyběla ani jeho přítelkyně Ester a poprvé i Berdychovi rodiče. Na rozdíl od trenérů však nebyli oděni do stejného dresu, jako český tenista. "Možná na semifinále obléknu do modrobílého všechny v mé lóži," slíbil šťastný Berdych.

Warinka ukončil Djokovičovu nadvládu

Švýcar Stanislas Wawrinka udolal v pětisetovém dramatu světovou dvojku Novaka Djokoviče 2:6, 6:4, 6:2, 3:6 a 9:7 a ukončil jeho tříleté panování na melbournském grandslamu.

Stanislas Wawrinka

Wawrinka loni s Djokovičem na Australian Open prohrál 10:12 v pátém setu, letos mu porážku oplatil. Švýcar hrál výborně a nutil čtyřnásobného vítěze turnaje k chybám. Závěrečné dvě, relativně snadné, udělal Djokovič při posledních dvou výměnách. Wawrinka porazil Djokoviče potřetí v kariéře a poprvé po 14 prohrách.

"Snažil jsem se hrát agresivně a koncentrovat se na každý míč. Hrál jsem dobře, bojoval a měl i trochu křeče. Teď jsem nadšený," řekl Švýcar. K utkání s Berdychem dodal: "Teď si potřebuju hlavně odpočinout, ale nic lehkého mě nečeká. Tomáš tady hraje výborně a bude to jako vždy vyrovnané."

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open

Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále: Berdych (7-ČR) - Ferrer (3-Šp.) 6:1, 6:4, 2:6, 6:4, Wawrinka (8-Švýc.) - Djokovič (2-Srb.) 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7.
Čtyřhra - čtvrtfinále: Butorac, Klaasen (USA/JAR) - Huey, Inglot (12-Fil./Brit.) 6:7 (3:7), 7:6 (8:6), 6:4.

Ženy:
Čtyřhra - čtvrtfinále: Makarovová, Vesninová (3-Rus.) - Šafářová, Hlaváčková (7-ČR) 6:2, 2:6, 7:6 (7:4), Erraniová, Vinciová (1-It.) - Blacková, Mirzaová (6-Zim./Indie) 6:2, 3:6, 6:4, Kopsová-Jonesová, Spearsová (8-USA) - Peerová, Solerová (Izr./Šp.) 6:4, 6:0.
Dvouhra - čtvrtfinále: Li Na (4-Čína) - Pennettaová (28-It.) 6:2, 6:2, Bouchardová (30-Kan.) - Ivanovičová (14-Srb.) 5:7, 7:5, 6:2.
Juniorky: Dvouhra - 2. kolo: Wallaceová (Brit.) - Novotná (ČR) 6:2, 6:1.