Berdych hladce postoupil, Zakopalová z Australian Open vypadla

Australian Open

7:53
MELBOURNE - Tomáš Berdych postoupil po hladké třísetové výhře nad Nizozemcem Robinem Haasem do druhého kola Australian Open. Ve svém úvodním duelu na prvním grandslamovém turnaji sezony v Melbourne uspěla také Sandra Záhlavová, pondělní dohrávku dovedla do úspěšného konce Barbora Záhlavová-Strýcová, postoupili také Petra Kvitová a Jan Hájek. Vypadly naopak Klára Zakopalová, Renata Voráčová i Lucie Šafářová.

Tomáš Berdych na Australian Open foto: ČTK

Berdych, který je po vyřazení Radka Štěpánka největší českou turnajovou nadějí, upravil svoji bilanci ze vzájemných zápasů s Haasem na 2:1.

Jednadvacátý nasazený hráč od úvodu diktoval tempo a v první sadě dokonce nadělil nizozemskému soupeři potupného "kanára".

"Určitý respekt z posledního setkání tam byl. Od prohraného zápasu v roce 2007 v Kanadě jsem věděl, že dovede být nepříjemný soupeř. Na koukání mohla být moje hra určitě lepší, zase si ale nemusím vše vyčerpat v prvním kole," řekl Berdych serveru iDnes.cz.

Jedinou slabší chvilku si vybral v zahajovacím gamu druhého setu, kdy prohrál svůj servis. Za stavu 1:2 si však vzal ztracené podání zpět a pak už duelu opět dominoval. Protivníkovi povolil uhrát jen šest gamů. V dalším kole čeká českého tenistu Jevgenij Koroljov z Kazachstánu.

Úlohu favoritky s přehledem splnila také Záhlavová. Američanka Coco Vandewegheová, které pořadatelé udělili divokou kartu, získala proti české tenistce jedinou hru. "Věděla jsem, že si musím dát pozor při jejím servisu. Nečekala jsem ale, že budu získávat body tak snadno," řekla Záhlavová, která se v 2. kole utká s jedenáctou nasazenou Marion Bartoliovou z Francie.

Záhlavová-Strýcová vedla 4:3 v třetí sadě, když v pondělí déšť přerušil její zápas proti Rusce Regině Kulikovové. Dnešní dohrávka trvala jen několik minut, neboť česká tenistka využila brejkbol a výhru stvrdila při vlastním servisu.

I tak se tento zápas zapsal do historie jako nejdelší na Australian Open.

Tenistky strávily na kurtu celkem čtyři hodiny a 19 minut, čímž o plných 46 minut překonaly dosavadní maximum z roku 1996, kdy Američanka Chanda Rubinová udolala Španělku Arantxu Sanchezovou-Vicariovou 16:14 v třetí sadě.

V druhém kole však čeká Záhlavovou-Strýcovou mnohem těžší soupeřka, další Ruska Dinara Safinová. "Už se mi ji dříve podařilo porazit, nebojím se jí," prohlásila odhodlaně česká tenistka.

Šafářová podle očekávání nestačila na Američanku Venus Williamsovou a s šestou nasazenou prohrála dvakrát 2:6. V utkání, které skončilo ve stejnou dobu, zdolala Kvitová jinou americkou hráčku Jill Craybasovou 6:1 a 7:5.

Nyní Kvitovou čeká obhájkyně titulu Serena Williamsová z USA.

Úspěšně zahájil svou pouť v Melbourne také Hájek, jenž se po výhře 7:6, 7:5 a 6:1 nad Robbym Gineprim poprvé dostal do druhého kola. Po vyhraném tie-breaku se dostal rychle do vedení i v druhé sadě, pak ho ale postihl kratší výpadek. Závěr setu však zvládl opět na výbornou a poté už americkému soupeři nedal šanci. V celém zápase mu pětkrát sebral servis, sám jej ztratil pouze dvakrát v druhém setu.

Hned v úvodu se s prvním grandslamovým podnikem letošní sezony rozloučila Zakopalová. Sedmadvacetiletá rodačka z Prahy si v utkání s Italkou Sarou Erraniovou nedokázala pravidelně držet podání a prohrála ve dvou setech 2:6 a 6:7.

Po úspěšném postupu z kvalifikace nepřidala další výhru Voráčová. Ta držela krok s Němkou Andreou Petkovicovou jen uprostřed druhého setu a nakonec odešla poražena 2:6, 4:6.

V druhém kole už jsou také nejvýše nasazení Roger Federer a Serena Williamsová. Zatímco Američanka ztratila s Polkou Urszulou Radwaňskou jen tři hry, švýcarská světová jednička měla s Rusem Igorem Andrejevem mnohem více práce.

První set dokonce Federer prohrál 4:6. Chleba se lámal v závěru třetí sady, kdy loňský finalista odvrátil tři setboly a následný tie-break získal poměrem 7:2. Ve čtvrté sadě už Švýcar nedal soupeři šanci a nadělil mu dokonce kanára.

Jeden z horkých favoritů na vítězství Nikolaj Davyděnko zničil po setech 6:1, 6:0 a 6:3 Němce Dietera Kindlmanna. Dál jde po čtyřsetové výhře i loňský semifinalista Fernando Verdasco.

Největší překvapení na úkor favoritů se zatím zrodilo v duelu Španěla Marcela Granollerse s finalistou loňského French Open Robinem Söderlingem.

Osmý nasazený Švéd vedl sice 2:0 na sety, poté však vypadl z rytmu a v Melbourne se loučí už v úvodním kole. Nečekaný byl i výpadek šestnáctého nasazeného Tommyho Robreda, jenž neuhrál ani set proti Kolumbijci Santiagu Giraldovi.

První set Federer prohrál

Ve druhém kole už jsou také nejvýše nasazení Roger Federer a Serena Williamsová. Zatímco Američanka ztratila s Polkou Urszulou Radwaňskou jen tři hry, švýcarská světová jednička měla s Rusem Igorem Andrejevem mnohem více práce. První set dokonce Federer prohrál 4:6. Chleba se lámal v závěru třetí sady, kdy loňský finalista odvrátil tři setboly a následný tie-break získal poměrem 7:2. Ve čtvrté sadě už nedal svému soupeři šanci a nadělil mu dokonce kanára.

Jeden z horkých favoritů na vítězství Nikolaj Davyděnko zničil po setech 6:1, 6:0 a 6:3 Němce Dietera Kindlmanna, dál jde po čtyřsetové výhře i loňský semifinalista Fernando Verdasco.

Muži: Dvouhra - 1. kolo: Berdych (21-ČR) - Haase (Niz.) 6:0, 6:3, 6:3, Koroljov (Kaz.) - Brands (Něm.) 6:2, 7:5, 7:5, Nieminen (Fin.) - Lindahl (Austr.) 6:2, 7:5, 6:4.

Ženy: Dvouhra - 1. kolo: Záhlavová (ČR) - Vandewegheová (USA) 6:0, 6:1, Erraniová (It.) - Zakopalová (ČR) 6:2, 7:6 (7:5), Stosurová (13-Austr.) - Sin-jün Chan (Čína) 6:1, 3:6, 6:2, Ivanovičová (20-Srb.) - Perryová (USA) 6:2, 6:3, Rezaiová (26-Fr.) - Mirzaová (Ind.) 6:4, 6:2, Bartoliová (11-Fr.) - De Los Riosová (Par.) 6:4, 6:1, O'Brienová (Brit.) - Mayrová (Rak.) 6:3, 6:3, Hercogová (Slovin.) - Fedaková (Ukr.) 6:4, 6:0, Tanasugarnová (Thaj.) - Karatančevová (Kaz.) 6:1, 7:6 (7:0), Kerberová (Něm.) - Govorcovová (Běl.) 6:3, 6:3, Makarovová (Rus.) - Razzanová (18-Fr.) 6:2, 6:3, Petrovová (19-Rus.) - Gallovitsová (Rum.) 6:3, 6:4.