3. prosince 2009 15:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych by rád využil, že je Nadal hubenější a jen se brání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Příprava na finále Davis cupu. Rafa Nadal.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava na finále Davis cupu. Rafa Nadal. | foto: ČTK

BARCELONA Až půjde tenista Tomáš Berdych v pátek ve čtyři hodiny na kurt, bude o svém soupeři vědět jednu věc: Rafael Nadal ztratil auru neporazitelnosti. Navíc druhému hráči světa chybí dřívější síla zakončovat výměny, čehož zkusí Berdych v první dvouhře finále Davisova poháru využít.

"Nadal se v posledních zápasech jenom bránil. V tom je rozdíl od předchozích let, kdy dokázal rovněž zatlačit a ukončit balon. To nahrává mojí hře," řekl Berdych novinářům po dnešním losování.

"Nehrál jsem nejlépe (na Turnaji mistrů), ale vždycky nelze být perfektní. Tady jsem stoprocentní. Budu hrát o něco lépe, doufám. Jsem připraven a navíc, Davisův pohár je speciální," řekl Nadal.

Čtyřiadvacetiletý Berdych dokázal v minulosti Nadala třikrát porazit, jenomže naposledy to dokázal před třemi lety. Další čtyři zápasy prohrál a nezískal ani set. Jako například letos v Cincinnati. "Třeba přišel čas to zase změnit," nadhodil český tenista.

Šanci by měl mít. Nadalovi se nevydařila druhá půlka sezony. Po vyřazení na Roland Garros měl zdravotní problémy. Kvůli nim mimo jiné zhubl. "Svalové hmoty má daleko méně," všiml si další český hráč Radek Štěpánek a ukázal na Nadalovu fotku v hale: "Tam vypadá silnější." Pro Nadalovu hru se zdají být chybějící kilogramy problémem. Jak řekl Berdych, bývalé světové jedničce chybí energie na zahrání vítězného úderu.

"Vyběhat hodně míčů je hezký, ale aby mu to víc letělo, tak na to mu chybí síla. Teď evidentně ztratil, a tím se trápí," uvažoval Berdych.

Čeští tenisté vědí, že je Nadal v horší formě než v minulé sezoně, ale kvality čtyřnásobného vítěze Roland Garros si uvědomují. "Hraje doma, na své antuce a to je úplně jiná situace," upozornil Berdych. "Očekáváme Rafu ve stoprocentní formě," doplnil Štěpánek.

Do zápasu s Nadalem nastoupí Berdych s jasnou taktikou. Zpočátku soupeře otestuje, bude hrát trpělivěji. "Dlouhé výměny ale nemůže připustit. Musí to hrát kratší a jít do toho razantněji," podotkl kapitán Jaroslav Navrátil. Agresivní styl chce Berdych spustit postupem času. "Vydám se i k síti, když prohodí, ať prohodí, ale bude pod tlakem a třeba udělá chybu jako bonus," plánoval Berdych.

Inspirací v hledání receptu na Nadala byl pro tenisty letos Robin Söderling. Švéd šokoval výhrou nad Španělem na French Open a svůj triumf dokázal zopakovat i na Turnaji mistrů. "Hrál (Söderling) agresivně a Rafu k ničemu nepustil. Když je člověk schopen hrát něco podobného, tak si z toho něco může vzít," uvažoval Berdych.

K souboji Berdycha s Nadalem se váže ještě jedna spojitost. V roce 2006 český hráč porazil Španěla na turnaji v Madridu a svými gesty naštval domácího hráče i publikum. "To je minulost. Od té doby nemáme mezi sebou s Rafaelem problémy. Tato maličkost tady nebude hrát žádnou roli, protože je to dávno," mávl nad tím Berdych rukou.

ČTK
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!