13. května 2017 11:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Berbr: S Peltou jsme kamarádi a nechtěl jsem jitřit emoce. Proto jsem stáhl kandidaturu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. | foto: ČTK

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr se rozhodl nekandidovat na pozici předsedy, protože mu to nepřipadá etické vůči současnému šéfovi FAČR a jeho kamarádovi Miroslavu Peltovi, který je ve vazbě kvůli obviněni ze zneužívání dotací z ministerstva školství. Berbr také nechce svou osobou jitřit fotbalové prostředí a funkci předsedy asociace považuje za příliš politickou. Post místopředsedy však bude obhajovat.

Berbr na červnové volební valné hromadě nebude usilovat o zvolení do nejvyšší pozice, přestože podle svých slov dostal 21 nominací na předsedu. „Nechci jitřit fotbalové ani společenské prostředí. Moje osoba je vnímána některými lidmi velmi kontroverzně. Proto chci, aby se fotbalové prostředí zklidnilo,“ řekl Berbr na páteční tiskové konferenci.

Berbr se nebude ucházet o post předsedy FAČR, kandidaturu stáhl také Pelta

Kandidatura by mu nepřišla vhodná také kvůli osobnímu vztahu s Peltou. „Byť se to někomu nebude líbit, Mirek Pelta byl a je můj kamarád. Dneska není nikde napsáno, že je vinen. Jednou se z vazby vrátí a já s ním chci normálně komunikovat. Nezdá se mi etické, abych dnes zaujal jeho místo vůči němu, ani jeho rodině a známým,“ uvedl dvaašedesátiletý funkcionář.

Náplň funkce předsedy asociace mu navíc nevyhovuje. „Myslím, že v tomto státě ví asi pouze tři až pět lidí, co vůbec předseda FAČR musí dělat. Byť jsem tady s ním byl čtyři roky, tak až nyní zažívám, co to vlastně znamená,“ konstatoval Berbr. „Nechci se stát politikem, protože funkce předsedy je, jak nyní zjišťuji, naprosto politická,“ doplnil bývalý rozhodčí.

Svou roli v českém fotbale vidí úplně jinde. „Jsou to okresní a krajské fotbalové svazy, tam znám všechny delegáty jménem, znám jejich rodiny, znám jejich příběhy. Jsou to všechny amatérské soutěže, mládež, projekty a akademie, kde jsem stál na začátku,“ vysvětlil Berbr.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr (vlevo) a první místopředseda za Moravu Zdeněk Zlámal.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr (vlevo) a první místopředseda za Moravu Zdeněk Zlámal.

Na rozhodnutí nekandidovat na předsedu podle něj měla zásadní vliv i dnešní schůzka s majitelem pražské Sparty Danielem Křetínským. „Bylo to velmi vstřícné a racionální jednání z obou stran. My spolu vycházíme velmi dobře. On má úžasnou mluvu, takže to mělo velký vliv,“ přiznal Berbr.

Sice podal kandidaturu na funkci místopředsedy, ale zároveň nevyloučil, že by se mohl z vedení asociace úplně stáhnout. „Variant je mnoho a teprve přijde čas na jednání, jak všechno dopadne,“ konstatoval Berbr.

Očekává, že ještě dnes Pelta zašle po advokátovi Bronislavu Šerákovi svou rezignaci. „Takový byl náš pokyn a Mirek s tím ve středu souhlasil,“ řekl místopředseda FAČR. „Když se stáhne ze všech funkcí, tak mizí jeden bod vazby. Veškeré funkce padají a tím nemůže dál ovlivňovat ze své pozici další vývoj. Doporučili mu to i právníci,“ dodal Berbr.

ČTK
  • 1Diskuse


HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46


Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz