Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Belgie - Panama 3:0. Panama dlouho držela krok, dvěma góly ji ale dorazil Lukaku

16:29aktualizováno  19:11
soči - Fotbalisté Belgie splnili roli favorita a porazili nováčka světových šampionátu Panamu 3:0. Ta první poločas statečně vzdorovala, pak se ale trefili Dries Mertens a dvakrát Romelu Lukaku. Zápas si můžete připomenout v naší online reportáži.

Romelu Lukaku dvěma góly pojistil vedení Belgičanů. foto: Reuters

Švédsko - Jižní Korea 1:0. Švédský kapitán Granqvist rozhodl o výhře gólem z penalty

Střelecky se Belgičané prosadili až po přestávce. O vítězství nad nováčkem šampionátu rozhodl v 47. minutě krásnou trefou z voleje Dries Mertens, další dva góly přidal nejlepší střelec belgické historie Romelu Lukaku.

Belgičané neprohráli už deset zápasů v základních skupinách mistrovství světa. V dalším zápase se utkají v sobotu s Tuniskem, Panamu čeká o den později Anglie.

Online ze zápasu sledujte ZDE

Trenér Belgičanů Roberto Martínez se musel obejít bez zraněných opor zadních řad Kompanyho a Vermaelena, favorit přesto vstoupil do utkání očekávaným náporem.

Brankář Peneda musel už v 6. minutě zneškodnit Carrascovu střelu z nadějné pozice a následně i Mertensovu ránu mířící pod břevno.

O dalších pět minut později navíc poslal nedůraznou malou domů panamský kapitán Torres, Eden Hazard ale sám před Penedou z úhlu branku netrefil.

Brankář Panamy Tejedo loví potřetí míč z brány.
Romelu Lukaku překonává podruhé brankáře Panamy.

V 21. minutě hledal v další velké šanci De Bruyne před bránou Lukakua, své předchozí zaváhání ale napravil stoper Torres a obětavým skluzem sebral nejlepšímu belgickému střelci z kopačky jasný gól.

Po půlhodině se hra vyrovnala, Belgičané se sice často dostávali do palebných pozic na hranici šestnáctky, ale většina pokusů mířila mimo tři tyče. V poslední šanci před přestávkou znovu Hazard ztroskotal na vynikajícím Penedovi.

Belgie - Panama 3:0

Branky: 69. a 75. Lukaku, 47. Mertens. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Meunier, Vertonghen, De Bruyne - Davis, Bárcenas, Cooper, Murillo, Godoy. Diváci: 43.257.
Belgie: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel (90. Chadli), Carrasco (74. Dembélé) - Mertens, E. Hazard - Lukaku (83. T. Hazard).
Panama: Penedo - Murillo, R. Torres, Escobar, Davis - Bárcenas (63. G. Torres), Cooper, G. Gómez, Godoy, J. Rodríguez (63. Díaz) - Pérez (73. Tejada).

Nejproduktivnější ofenziva evropské části kvalifikace se prosadila krátce po změně stran. Odražený míč se dostal v rohu pokutového území k Mertensovi, který ho z voleje krásně napálil na zadní tyč Penedovy brány.

Na Bárcenasův oblouček za obranu si seběhl z pravé strany Murillo, Courtois ale včasným vyběhnutím dostatečně zmenšil krajnímu obránci Panamy střelecký úhel a jeho střelu vyrazil na roh.Po inkasované brance se nováček turnaje osmělil a vypracoval si i obrovskou šanci na vyrovnání.

Odpor středoamerického celku definitivně zlomil až dvěma slepenými góly Lukaku.

Nejprve v 69. minutě „rybičkou“ uklidil do sítě De Bruyneho přihrávku šajtlí a v 75. minutě se prosadil znovu po rychlém brejku.

Útočník Manchesteru United vstřelil na velkých turnajích už pět branek a v historickém pořadí mu schází jeden přesný zásah na nejlepšího krajana Jana Ceulemanse.