18. července 2007 12:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Beckham už je na vedlejší koleji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | foto: ČTK

LOS ANGELES/PRAHA Krátkodobé šílenství vystřídaly na hlavních stránkách novin v USA obvyklé novinky z baseballu, amerického fotbalu a basketbalu. Soccer se v zámořských médiích ocitl zpátky na vedlejší koleji v rubrice menšinových sportů.

Hvězdný záložník si při podpisu smlouvy s LA Galaxy vytknul smělý cíl: zpopularizovat fotbal a dostat ho do povědomí běžných amerických fanoušků. Na začátku jeho pobytu v zámoří to vypadá, že jde o předem prohranou bitvu.

První trénink na půl plynu

Na první trénink Davida Beckhama v LA Galaxy se přišlo v pondělí podívat na stadion v Carsonu tisíc fanoušků. Kvůli bolavému kotníku ho anglický záložník neabsolvoval naplno. Věnoval se jen posilovacím cvičením a kopům na krátkou vzdálenost. V sobotu by si měl odbýt premiéru v dresu kalifornského týmu proti Chelsea. „Doufáme, že se David rychle vyléčí a v utkání bude hrát alespoň nějakou roli,“ věřil trenér LA Galaxy Frank Yallop.

Podle komentátora listu LA Times Billa Plaschkeho mají Američané problém spojit si Beckhamovo jméno s opomíjeným sportem. „V médiích je prezentován spíš jako celebrita, nikoliv jako sportovec. Lidé ho často vnímají jako manžela Victorie alias Posh Spice,“ poznamenal novinář. Beckhamova žena se v novém působišti svého manžela už uvedla grandiózní televizní show „Victoria Beckham: Coming To America“, kterou v pondělí večer vysílala NBC.

V souvislosti s hvězdným párem se na stránkách novin probírají zprávy o honosném sídle Beckhamových nebo o jejich možném přestupu k scientologii. Na samotný fotbal už nezbývá moc prostoru.

Přílišný optimismus nedávají najevo ani američtí fanoušci. „Gratuluji, Davide. Dostal jsi svých pět minut slávy. Deset procent americké veřejnosti zjistilo, kdo jsi, ale teď se o tebe opět přestane zajímat,“ napsal jeden čtenář na internetových stránkách LA Times. „Je směšné, když Beckhamův příchod označují za průlom. Američané neměli nikdy soccer v lásce a to se nezmění,“ poznamenal další.

Vydělávat bude za hranicemi
I vedení Beckhamova klubu si uvědomuje, že hlavní zdroj příjmů pro LA Galaxy leží mimo Spojené státy. „Nejvíc si slibujeme od mezinárodních zápasů,“ potvrdil zástupce klubových vlastníků Tim Leiweke. V listopadu vyrazí Galaxy kvůli jedinému utkání proti FC Sydney do Austrálie, příští rok v létě čeká Beckhama turné po Anglii.

Každý zápas v Beckhamově vlasti by mohl vynést až šest milionů dolarů (zhruba 120 milionů korun). „Když odehrajeme šest podobných utkání, získáme podstatnou částku na výplaty a odměny pro hráče,“ spočítal si Leiweke.