Bayern si pohrál s Arsenalem. V Londýně zvítězil 3:1

22:58
LONDÝN - Fotbalisté Bayernu Mnichov se výrazně přiblížili postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů. Finalista loňského ročníku v úvodním osmifinále vyhrál na hřišti Arsenalu 3:1 a vytvořil si výbornou pozici do domácí odvety. Za londýnský tým odehrál poslední dvacetiminutovku reprezentační kapitán Tomáš Rosický. V souběžně hraném duelu Porto porazilo doma 1:0 Málagu, která při své premiérové účasti v soutěži zaznamenala první prohru.

Mario Mandzukič oslavuje branku v síti Arsenalu foto: ČTK

Suverénní bundesligový lídr Bayern potvrdil excelentní formu v novém roce a připsal si sedmou soutěžní výhru za sebou a vůbec první v Londýně. Gólman Manuel Neuer inkasoval poprvé od 14. prosince.

Naopak Arsenal je po nedělním konci v Anglickém poháru na pokraji vyřazení z další soutěže a hrozí mu, že v osmé sezoně za sebou skončí bez jediné trofeje. V domácí soutěži ztrácí na první místo 21 bodů.

Arsenal - Bayern 1:3

Branky: 55. Podolski - 7. Kroos, 21. Müller, 77. Mandžukič. Rozhodčí: Moen (Nor.). Diváci: 59.974.

Arsenal: Szczesny - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Vermaelen - Wilshere, Arteta - Ramsey (71. Rosický), Cazorla, Podolski (71. Giroud) - Walcott.

Bayern: Neuer - Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba - Martínez, Schweinsteiger - Müller, Kroos (73. Gustavo), Ribéry (63. Robben) - Mandžukič.

Bayernu se na stadionu Emirates dokonale povedl úvod zápasu. Už v sedmé minutě si záložník Kroos naběhl na Müllerův centr z pravé strany a povedeným halfvolejem poslal hosty do vedení.

Ve 21. minutě dostal zaskočený Arsenal po rohovém kopu druhý gól. Gólman Szczesny sice dobře zneškodnil hlavičku Van Buytena, ale dorážející Müller zblízka bez problému zakončil do opuštěné branky.

"Kanonýři" se vzpamatovali až v závěru poločasu, ale hosté je do bezprostředního ohrožení Neuera nepustili. V poslední minutě naopak na druhé straně hlavou jen těsně minul útočník bavorského celku Mandžukič.

Naději dal Arsenalu deset minut po přestávce bývalý hráč Bayernu Podolski, jenž po dalším rohu hlavou snížil a po 663 minutách ukončil neprůstřelnost svého kolegy z německé reprezentace Neuera.

Porto - Málaga 1:0

Branka: 56. Joao Moutinho. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). Diváci: 42.200.

Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro - Lucho González (90.+1 Castro), Fernando, Joao Moutinho - Izmajlov (70. Atsu), Martínez, Varela (58. James Rodríguez).

Málaga: Willy - S. Sánchez, Demichelis, Weligton, Antunes - Joaquín (63. Portillo), Toulalan, Iturra (78. Camacho), Isco - Júlio Baptista (78. Piazón), Santa Cruz.

V 71. minutě přišel na hřiště Rosický a hned při svém prvním kontaktu s míčem vymyslel nebezpečnou akci, kterou však zakončil další náhradník Giroud jen do připraveného Neuera.

Když už se Arsenal nadechoval k závěrečnému náporu, přidali hosté třetí zásah. Mandžukič v pádu patičkou přehodil Szczesného a připsal si premiérový gól v Lize mistrů.

Porto mělo v úvodním poločase proti Málaze více ze hry i výraznější držení míče, ale pevnou obranu španělského nováčka soutěže neprolomilo. Vítěz LM z roku 2004 zlomil odpor hostů až na začátku druhého poločasu, když se jedenáct minut po přestávce trefil Joao Moutinho po spolupráci s Alexem Sandrem. Domácí záložník byl podle opakovaných záběrů v ofsajdové pozici, ale rozhodčí branku navzdory silným protestům Málagy uznali.

Čtvrtý tým španělské ligy se k vyrovnání nedostal a prohrál v letošní Lize mistrů včetně jejích předkol až v devátém utkání.