Bayern oplatil ve šlágru Leverkusenu svou jedinou ligovou porážku

18:00aktualizováno  20:50
BERLÍN - Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili ve šlágru 26. kola německé ligy Leverkusen 2:1 a v čele tabulky soutěže si udrželi dvacetibodový náskok před Dortmundem. Borussia předtím díky třem gólům v průběhu pěti minut otočila utkání s Freiburgem a vyhrála jasně 5:1.

Fotbalista Bayernu Mnichov Bastian Schweinsteiger se raduje z vítězství foto: Reuters

Suverénní Bayern v této sezoně v lize prohrál jen jedinkrát, a to na konci října právě s Leverkusenem. Bayer, v jehož sestavě tentokrát chyběl levý obránce Michal Kadlec, však v první půli předváděl ustrašený výkon a k vítězství měl tentokrát o poznání dál. Bayern, který si může bez ohledu na výsledky soupeřů v případě dalších dvou výher zajistit titul už 6. dubna, dnes poslal do vedení v 37. minutě po rychlém brejku útočník Mario Gomez. Čtvrt hodiny před koncem se ale ocitl po rohu sám před brankářem Simon Rolfes a vyrovnal.

Bavorský tým ovšem dokonal svou odplatu za říjnovou porážku 1:2 dokonale a stejně jako Bayer v prvním zápase si dnes rozhodnutí nechal do poslední pětiminutovky. Bastian Schweinsteiger zahrál výborně přímý kop a míč za vlastního brankáře poslal nešťastnou teči Philipp Wollscheid. Freiburg se stoperem Pavlem Krmašem v základní sestavě překvapil obhájce titulu Dortmund aktivní hrou a ve 28. minutě se dostal do vedení díky Jonathanu Schmidovi. Překvapivý aspirant na evropské poháry však nezvládl poslední pětiminutovku první půle.

Na překvapivém vítězství Norimberku nad Schalke se podílel i Pekhart

Ve 41. minutě vyrovnal hlavičkou po přímém kopu Polák Robert Lewandowski a trefou v osmém duelu v řadě stanovil klubový rekord, o tři minuty později otočil skóre zblízka Nuri Sahin. Hned z dalšího útoku vytvořila Borussia před brankou Freiburgu velký závar, který zakončil nejlepší střelec soutěže Lewandowski svým 19. gólem v sezoně. Po přestávce přidal druhou branku i Sahin a skóre uzavřel střídající Leonardo Bittencourt. Freiburg si tak po porážce 2:5 z posledního kola s Wolfsburgem připsal druhý debakl za sebou.

Na překvapivém vítězství Norimberku 3:0 nad dosud čtvrtým Schalke se podílel i Tomáš Pekhart. Český útočník ve 31. minutě vyslal parádní přihrávkou za obranu Markuse Feulnera, a ten nezaváhal. Již bez Pekharta, kterého o poločase zřejmě kvůli zdravotním potížím nahradil na hřišti Mike Frantz, přidali domácí zbývající góly zásluhou právě Frantze a Alexandera Essweina. Cenné tři body vybojoval i bez záložníků Jana Morávka a Milana Petržely Augsburg, který zvítězil 1:0 v Hamburku.

Na šestnácté příčce mu ovšem na jistotu setrvání v první lize stále chybí pět bodů. Za poražené si v závěru podruhé na jaře zahrál záložník Petr Jiráček, k dosavadním patnácti minutám na hřišti však přidal jen šest. Mohuč s českým obráncem Zdeňkem Pospěchem zaváhání Hamburku využila jen částečně. Na hřišti Hoffenheimu hrála bez branek a na šesté místo před severoněmecký tým se posunula pouze o skóre.

Německá fotbalová liga - 26. kolo

Brémy - Fürth 2:2 (47. a 70. obě z pen. Hunt - 56. Fürstner, 62. Petsos)

Dortmund - Freiburg 5:1 (41. a 45. Lewandowski, 44. a 72. Sahin, 78.Bittencourt - 28. Schmid)

Hamburk - Augsburg 0:1 (8. Callsen-Bracker)

Hoffenheim - Mohuč 0:0

Norimberk - Schalke 3:0 (31. Feulner, 69. Esswein, 87. Frantz)

Leverkusen - Bayern Mnichov 1:2 (75. Rolfes - 37. Gomez, 87. lastní Wollscheid)