Bayern vedl už o půli 5:0, v semifinále Ligy mistrů je i Barcelona

22:37aktualizováno  23:05
PRAHA - Bayern Mnichov a Barcelona jsou v semifinále fotbalové Ligy mistrů. Favorité prestižní pohárové soutěže suverénně zvládli čtvrfinálové odvety. Bayern smetl Porto pěti góly už během poločasu, nakonec vyhrál 6:1. Barcelona rovněž nepřipustila problémy, dva góly Neymara v první půli a výhra 2:0.

Mario Göetze z Bayernu Mnichov se probíjí obranou Porta. foto: ČTK/AP

Další dva semifinalisty určí středeční zápasy, v nichž Real Madrid v městském derby a repríze loňského finále hostí Atlético, Juventus bude hájit náskok 1:0 z prvního duelu v Monaku.

Zatímco Barcelona do odvety proti Paris St. Germain vstupovala v klidu, protože před týdnem venku vyhrála 3:1, Bayern proti Portu musel dohánět dvougólové manko (1:3).

Když po deseti minutách Lewandowski dorážel do tyče, trenér Guardiola se na lavičce chytil za hlavu. Ne, obavy mít nemusel. Jeho mužstvo i bez zraněných opor Robbena, Ribéryho či Alaby vzápětí spustilo nevídanou parádu. Během šestadvaceti minut nastřílelo pět gólů.

První tři branky padly ze vzduchu. Zatímco u drobného Thiaga Alcántary je gól hlavou výjimečný, stoper Boeateng a útočník Lewandowski jsou se svými urostlými postavami k tomu stvoření.

Thomas Müeller z Bayernu (vlevo) v souboji s Carlosem Casemirem z Porta.
Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov slaví další gól v síti Porta.

Thiago se prosadil po centru Bernata z levé strany, Boateng zase po rohu, když mu přetažený centr vrátil parťák z obrany Badstuber. A Lewandowski trknul do míče poté, co mu Lahmův centr prodloužil Müller. Ten se vzápetí zapsal mezi střelce, když jeho střela prošla podél ležícího a nešťastného Fabiana. A Müller se podepsal i pod pátý gól, vybojoval míč, zpětnou přihrávkou našel Lewandowského, jenž měl ve vápně spoustu času zamířit a vypálit k tyči.

V druhé půli už nebylo o co hrát. Zdeptané Porto se na odpor nezmohlo, Bayern zápas v klidu kontroloval. Někdy si však domácí počínali až příliš lehkovážně, což Porto sedmnáct minut před koncem využilo ke snížení na 1:5. V tu chvíli Portu na postup chyběly dva góly. A kdyby kapitán Martínez vzápětí z nadějné pozice trefil líp a ne těsně vedle, ještě by bylo drama.

Nakonec skóroval ještě jednou Bayern, z přímého kopu se kráně trefil Xabi Alonso.

Trenér Guardiola koučoval Bayern ve stém zápasu a získal 80. vítězství, minule v Portu zaznamenal devátou porážku.

Bayern Mnichov - FC Porto 6:1 (5:0)

Branky: 27. a 40. Lewandowski, 14. Thiago Alcántara, 22. Boateng, 36. Müller, 88. Alonso - 73. Jackson Martínez. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ČK: 87. Marcano (Porto). Diváci: 70.000. První zápas: 1:3, postoupil Bayern.

Dva góly Neymara daly ještě větší klid

Hosté v odvetě nasadil Verrattiho i kanonýra a bývalého hráče Barcelony Ibrahimovice, kteří si v prvním zápase odpykávali karetní trest, na zdramatizovaní dvojutkání však neměli. Katalánský klub od úvodu potvrzoval vynikající formu a ve 14. minutě otevřel skóre.

Iniesta nádherně prošel přes půl hřiště, kolmicí vysunul Neymara, ten udělal kličku gólmanovi a uklidnil míč do prázdné branky. Jako první hráč v historii dokázal v Lize mistrů skórovat ve čtyřech zápasech proti stejnému soupeři za jednu sezonu, trefil se totiž i v podzimních duelech ve skupině. Zároveň dal jubilejní 1000. gól Barcelony v pohárech.

Ve 34. minutě brazilský útočník vstřelil po centru navrátilce Alvese hlavou svou druhou branku a Barcelona vyhrála dvanáctý z posledních třinácti soutěžních duelů. PSG nevyšla odveta za vyřazení v předloňském čtvrtfinále. Na hřiště se na druhou půli dostal domácí veterán Xavi, který vylepšil rekord v počtu startů v Lize mistrů na 148.

FC Barcelona - Paris St. Germain 2:0 (2:0)

Branky: 14. a 34. Neymar. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.). Diváci: 84.477. První zápas: 3:1, postoupila Barcelona.