Bauer ve skiatlonu vedl, nakonec dojel sedmý. Vyhrál Švéd Hellner

22:55aktualizováno  23:53
VANCOUVER/PRAHA - Další zlatý pokus Lukáši Bauerovi ve skiatlonu nevyšel. V závodu na 2x15 kilometrů (klasicky+volně) sice byl po polovině závodu na druhé pozici, ovšem při bruslení se začal propadat až na konečné sedmé místo. Závod vyhrál překvapivě Švéd Hellner, druhý dojel německý veterán Angerer, třetí dlouho vedoucí další seveřan Olsson.

Marcus Hellner (vlevo) a Johan Olsson. foto: Reuters

Vše začalo skvěle. Česká hvězda, která má v kapse již z volné patnáctky bronz, byal podle plánu v první klasické části nejaktivnější, společně s olympijským šampionem Dariem Colognou ze Švýcarska. Oběma favoritům se sice podařilo pelton mírně roztrhat, k přezouvání lyží ale stejně dorazila silná dvacetičlenná skupinka závodníků, včetně všech favoritů.

VANCOUVER ON-LINE

Při změně lyží byl nejrychlejší Švéd Johan Olsson, který se po průjezdu startu na bruslařskou část podíval za sebe a nasadil k trháku, který nechal favority v klidu po většinu druhé poloviny závodu. Což, jak se následně ukázalo, byla chyba. Ve vedoucí skupince totiž jeli jeho krajané Hellner a Södergren, kteří zbytek pole podle potřeby chytře brzdili.

"Tohle jsem viděla na velkém závodě poprvé v životě," podivovala se nad cyklistickou taktiku Švédů spolukomentátorka ČT Kateřina Neumannová. Švédská taktika ale slavila úspěch. V posledním okruhu se vydala stíhat vedoucího Olssona pětičlenná skupinka v čele s Legkovem a s oběma "švédskými" brzdami (později odpadl Northug).

Lukáš Bauer ve skiatlonu (číslo 3).

Ta při posledním stoupání Olssona dojela. 700 metrů před cílem se odtrhnul Marcus Hellner a skvělým finišem si dojel ve čtyřiadvaceti letech pro první olympijské zlato v kariéře. Za ním překvapivě dospurtoval německý veterán Tobias Angerer. Bronzovou medaili urval hrdina dne Olsson. Lukáš Bauer nakonec dojel na skvělém sedmém místě se ztrátou 15,8 sekundy.

Další z Čechů Martin Jakš obsadil 27. pozici s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze, Jiří Magál na 38. místě ztratil na vítěze šest a půl minuty. Poslední z kvarteta Čechů - Martin Koukal - závod vzdal zhruba na desátém kilometru.

VÝSLEDKY SKIATLONU MUŽŮ

1. Hellner (Švéd.) 1:15:11,4, 2. Angerer (Něm.) -2,1, 3. Olsson (Švéd.) -2,8, 4. Legkov (Rus.) -4,0, 5. Babikov (Kan.) -9,1, 6. Filbrich (Něm.) -13,6, 7. Bauer (ČR) -13,8, 8. Grey -20,6, 9. Harvey (oba Kan.) -31,6, 10. Södergren (Švéd.) -35,6, ...27. Jakš -2:46,8, 38. Magál -6:27,6, Koukal (všichni ČR) nedokončil.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...