1. března 2011 2:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer si na premiéru na světovém šampionátu vezme delší lyže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: Reuters

OSLO/PRAHA  Kdy jindy než teď? Lukáš Bauer dnes vjede do bílé stopy v nejdůležitějším závodě sezony. Na posvátném Holmenkollenu, vysoko nad Oslem, ho totiž čeká premiérové představení na světovém šampionátu v závodě na 15 kilometrů klasicky.

Aneb na jeho nejmilovanější a nejúspěšnější trati, v níž se zpravidla mění v dravce. Na olympiádě v Turíně i na světovém šampionátu v Liberci si na zmíněné trati dojel pro stříbro, na olympijských hrách ve Vancouveru mu patnáctka nadělila bronz, byť se jela volnou technikou.

"Nervy a emoce budou pracovat hodně," ví Bauer moc dobře. "Musím se na trati hlavně tlačit do toho, abych jel klidně a nepospíchal."

Bauer si chtěl na mistrovství původně rozdýchat plíce již při nedělním skiatlonu na 30 kilometrů, avšak trenér Miroslav Petrásek mu jeho představu rozmluvil. Tedy přesněji – start mu zakázal...

"Nechci, aby to vypadalo, že jsem kvůli tomu extrémně zklamaný," pokračoval nejlepší český lyžař. "Faktem ale je, že když už se připravuju na závody, tedy i na mistrovství světa, tak na nich chci i startovat..."

Bauer prý zaslechl i spekulace, že nakonec může být rád, že skiatlon nejel, zejména kvůli hromadnému dojezdu početného startovního pole, což mu příliš nesedí.

"Ale stejně – radši bych tam byl..."

Servisman Fousek: Lukáš se bránil čtyři roky
Servisman Vít Fousek včera prozradil, že úvahy vyzkoušet 207 centimetrů dlouhé běžky, tedy o pět čísel delší, než jaké Bauer při klasice používá, se zdají být velmi reálné.

"Z 90 procent na těch delších v úterý pojede," řekl přesvědčivě.

"Lukáš se čtyři roky bránil delším lyžím; prý se mu na nich jezdilo špatně do zatáček," prozradil. "Jenže já už nejsem schopný v délce 202 centimetrů najít lyže kvalitou odpovídající těm, co měl před čtyřmi roky, protože se moc nevyrábějí."

Na rozdíl od Bauera si Fousek myslí, že tah se skiatlonem byl naopak výborný. "Jelo se na strašně těžkém sněhu, připomínajícím brzdu," vracel se Fousek k neděli. "Skiatlon vzal lyžařům proto hodně sil, což by mohlo být pro Lukáše plus."

A jaké počasí si Bauerův osobní servisman na dnešek přeje?
"Kdyby pršelo a mazaly by se klistry, bych považoval za komfort. Pro nás by naopak jasně nejhorší byla nula. Ve stopě se tu ale často dělá i solička, cukříček, což Lukášovi nevyhovuje..."

Největší česká naděje připouští, že ho čekání na první představení už nebaví a že cítí narůstající nedočkavost.

"Tahle patnáctka bude určitě těžší než kdykoliv dřív. Klasiku totiž letos jezdí dobře hodně lidí; ukázali se mladí Rusové, zlepšili se Norové Sundby s Rönningem. Na vítězství si může sáhnout klidně deset lidí.

Kvůli problémům s patou nemůže Bauer běhat na suchu. I proto pojede závod v nových, mimořádně pohodlných botách. Za pohodlné ale označuje i zmíněné delší lyže. "Nejdůležitější ale bude, jak se srovnám s technikou. V prvních třech, čtyřech kilometrech chci jet s rezervou, aby mně zůstaly síly na konec. Ten závěrečný kopec před cílem je totiž naprosto brutální."

  • 1Diskuse