Bauer neobhájil klasickou patnáctku. V Tour de Ski klesl až na 13. místo

14:06
OBERHOF - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil třinácté místo v druhém dílu Tour de Ski a klesl o čtyři místa oproti pátečnímu prologu. Do vedení se dostal vítěz dnešního závodu na 15 km klasicky Dario Cologna ze Švýcarska, na nějž Bauer v cíli ztratil 13,2 sekundy.

Lukáš Bauer. foto: ČTK

"Výkon výbornej, ale výsledek nic moc. Měl jsem obrovské problémy s lyžemi. Byl jsem rád, že jsem to uvlál, jak jsem dojel, ale chtěl jsem víc," řekl Bauer po dojezdu Radiožurnálu. "Byl to takovej boj s větrnými mlýny," doplnil běžec.

Obhájce celkového prvenství v Tour Bauer vyrazil do závodu s handicapovým startem s více než dvacetisekundovým odstupem za pátečním vítězem Marcusem Hellnerem ze Švédska, ještě před polovinou trati se však pole závodníků sjelo a Bauer se objevil i v čele, po desátém kilometru chvilku táhl pole.

Rok 2010 v obrazech

"Pokusil jsem se i o nástup, když jsme Hellnera dojeli, ale měl jsem mizerné lyže ve sjezdu a nic jiného mi nezbývalo než nastavit vysoké tempo do kopce, aby se to natáhlo a já se nepropadal ve sjezdu extrémně hluboko," řekl Bauer.

Rozhodovalo se tak v závěrečných stovkách metrů, v nichž měl nejvíce sil olympijský vítěz z volné patnáctky Cologna. Čtyřiadvacetiletý Švýcar porazil během soupaž v dlouhé cílové rovince o půl sekundy Kanaďana Devona Kershowa, další tři desetiny zpět byl Rus Alexandr Legkov.

Bauer ztratil 13,2 sekundy a vzhledem k patnáctisekundové bonifikaci pro vítěze má před nedělním sprintem v Oberstdorfu odstup 28,2 sekundy. "Což je slušný, ale samozřejmě jsem potřeboval být v pěti vteřinách, protože teď se pojede sprint a musím počítat s dalším propadem. Pak skiatlon, ale uvidíme...," dodal Bauer.

Do bodované třicítky se vešel ještě 24. Martin Jakš. Martin Koukal doběhl na 35. místě, Dušan Kožíšek byl osmašedesátý. Zhruba v polovině závodu odstoupil kvůli nemoci vítěz premiérového ročníku Tour 2007 Tobias Angerer z Německa.

Mezi ženami ovládla obhájkyně prvenství Justyna Kowalczyková z Polska po pátečním prologu i klasickou desítku. Sedmadvacetiletá běžkyně na lyžích dojela do cíle s náskokem 27,5 sekundy před druhou Kristou Lähteenmäkiovou z Finska a díky bonusu zvýšila po druhé etapě své průběžné vedení na 32,5 sekundy.

Z dvojice českých reprezentantek se dařilo lépe Evě Nývltové, jež obsadila 23. místo a poprvé v sezoně bodovala. Ivana Janečková je devětačtyřicátá.