Bauer korunoval sezonu druhým místem

18:02
BORMIO - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil ve svém posledním závodě mimořádně úspěšné sezony druhé místo. Vítěz celkového hodnocení Světového poháru nestačil v dnešní stíhačce na 15 km volnou technikou v rámci finále v Bormiu pouze na Francouze Vincenta Vittoze, jenž vyhrál už sobotní klasickou dvacítku.

Lukáš Bauer převzal křišťálový glóbus za své vítězství ve Světovém poháru foto: ČTK

Dvaatřicetiletý Vittoz díky svému náskoku ze soboty startoval 58 sekund před Bauerem a vedení si bez větších problémů pohlídal. Na těžké a hluboké trati za deště a sněžení vzala brzy za své i Bauerova snaha Vittoze dohnat; český vítěz Tour de Ski se dostal nejblíže na pátém kilometru, kdy ukrojil z Francouzova náskoku pět sekund.

Bauer nakonec dojel druhý s odstupem 1:10,2 minuty a na závěrečném ceremoniálu mohl konečně převzít velký křišťálový glóbus, na nějž se mohl oficiálně těšit od 3. března, kdy si v čele SP zajistil nedostižný náskok.

Svou nejlepší sezonu ve Světovém poháru zakončil Bauer ziskem 1462 bodů a druhého v pořadí René Sommerfeldta z Německa porazil o 633 bodů. Překonal tak rekord Němce Tobiase Angerera, který loni zvítězil v seriálu dosud největším rozdílem v historii - o 551 bodů. Český běžec zároveň vyrovnal rekordní bilanci norského idolu legendy Björna Dählieho, když oba za sezonu vyhráli sedm závodů.

Třetí místo dnes vybojoval domácí reprezentant Giorgio di Centa. Martin Jakš doběhl na 17. místě, Dušan Kožíšek na 27. a Martin Koukal na 34. pozici.

Výsledky - stíhací závod (15 km volně):
1. Vittoz (Fr.) 40:19,5, 2. Bauer (ČR) -1:10,2, 3. Di Centa -1:58,5, 4. Piller Cottrer (oba It.) -1:58,9, 5. Jauhojärvi (Fin.) -1:59,0, 6. Northug -2:19,9, 7. Gjerdalen (oba Nor.) -2:32,2, 8. Clara (It.) -2:44,6, 9. Filbrich (Něm.) -2:53,7, 10. Nousiainen (Fin.) -3:21,7, ...17. Jakš -4:25,9, 27. Kožíšek -5:11,4, 34. Koukal (všichni ČR) -5:54,0.