Bauer doběhl v Kuusamu desátý, zvítězil Northug

14:32
KUUSAMO - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodě Světového poháru na 10 km volnou technikou v Kuusamu desáté místo. Dařilo se i dalším českým reprezentantům: Martin Jakš doběhl na 15. a Jiří Magál na 20. příčce.

Petter Northug. foto: Reuters

Se suverénním náskokem 24 vteřin vyhrál Nor Petter Northug. Druhý skončil Ital Roland Clara, třetí příčku obsadil Francouz Maurice Manificat.

Závod žen na 5 km volně vyhrála Marit Björgenová, která zvítězila s velkým náskokem téměř dvanácti sekund a triumfovala i ve třetím podniku nové sezony SP. Jednatřicetiletá Norka tak zopakovala loňský suverénní vstup do seriálu, kdy také vyhrála tři úvodní závody.

Devátý muž loňského pořadí Bauer na Northuga ztratil 41,5 vteřiny. Jakš byl ještě o šest sekund pomalejší, Magál už za norským dvojnásobným olympijským šampionem zaostal o více než minutu. Čtvrtý Čech na startu Ondřej Horyna obsadil 62. pozici.

Björgenovou stejně jako před týdnem ve Sjusjönu a v pátek ve sprintu v Kuusamu doprovodily na stupně vítězů Švédka Charlotte Kallaová a krajanka Vibeke Skofterudová.

Trojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru Björgenová si upevnila průběžné vedení v třídílné minitour, která v Kuusamu vyvrcholí v neděli závody klasickou technikou s handicapovým startem. Ženy poběží 10 km.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Kuusamu

Muži - 10 km volnou technikou: 1. Northug (Nor.) 21:49,1, 2. Clara (It.) -23,8, 3. Manificat (Fr.) -30,1, 4. Cologna (Švýc.) -31,7, 5. Jespersen (Nor.) -33,0, 6. Hellner -35,6, 7. Olsson (oba Švéd.) -36,0, 8. Hofer (It.) -37,7, 9. Fischer (Švýc.) -39,4, 10. Bauer -41,5, ...15. Jakš -47,5, 20. Magál -1:01,5, 62. Horyna (všichni ČR) -1:50,5.

Ženy - 5 km volnou technikou: 1. Björgenová (Nor.) 11:45,3, 2. Kallaová (Švéd.) -11,6, 3. Skofterudová -12,9, 4. Johaugová (obě Nor.) -13,9, 5. Kowalczyková (Pol.) -21,5, 6. Jacobsenová (Nor.) -27,1, 7. Sarasojaová-Liljaová (Fin.) -28,6, 8. Kristoffersenová -29,6, 9. Störmerová Steiraová (obě Nor.) -31,6, 10. Haagová (Švéd.) -33,0.