Basketbalový Nymburk přejel Opavu a slaví patnáctý ligový titul v řadě

20:12
OPAVA - Basketbalisté Nymburka získali patnáctý titul v řadě. Po domácí výhře ovládli i druhý finálový duel v Opavě jednoznačně 114:73. Stříbrná Opava dosáhla na medaili v nejvyšší soutěži po patnácti letech a stejně jako obhájce titulu si zajistila účast v Lize mistrů.

Eugene Lawrence z Nymburka slaví výhru ve finále Kooperativa NBL. foto: ČTK

Opavská iluze na zdramatizování série žila pouze pár minut. Nymburk po rekordní trojkové explozi z prvního utkání (21) vstoupil i do odvety v mistrovském stylu a Opava znovu nevěděla, kam dřív skočit. Už po pěti minutách hosté hlavně díky Berishovi vedli 18:7 a soupeře ničili vysokou úspěšností střelby.

Domácí zkoušeli změny v bránění, ale nezabíralo vůbec nic. V pohodě hrající favorit znovu sázel trojku za trojkou, jen v první čtvrtině jich nastřílel šest a vyhrál ji rozdílem čtrnácti bodů.

Nymburk pokračoval v exhibici. Zvyšující se deficit nutil Opavany do časté střelby z tříbodové vzdálenosti, jenže ta jim příliš nešla, a to byla jen další voda na nymburský mlýn. Ve 13. minutě se nůžky ve skóre poprvé rozevřely o dvacet bodů a bylo evidentní, že Nymburk kráčí za dalším titulem: v 18. minutě to bylo už 29:59.

Na snímku z druhého finálového zápasu zleva Martin Gniadek z Opavy, uprostřed...
Jakub Šiřina z Opavy brání Jaromíra Bohačíka z Nymburka.

Kouč Opavy Czudek vyzkoušel všechno, ale Nymburk exceloval. Výtečně hrající Lawrence zásoboval spoluhráče lahůdkovými přihrávkami, které končily dalšími koši. Po chvilkovém záchvěvu Slezanů před poločasem a snížení na rozdíl dvaceti bodů také do třetí čtvrtiny Nymburk vtrhnul jako velká voda a Czudek musel po jeho střelecké smršti už po dvou a půl minutách brát další oddechový čas.

Obhájci titulu ve třetí desetiminutovce odskočili soupeři až na propastných 35 bodů a utkání už se jen dohrávalo. Opava však před vyprodanou halou a ve fantastické atmosféře bojovala až do konce o co nejlepší výsledek, i tak po Bohačíkově trojce padla čtyři a půl minuty před koncem stovka. Hosté, opět dirigování výborným Křížem, nakonec stejně jako v prvním utkání zaznamenali 114 bodů.

Finále play off basketbalové ligy mužů - 2. zápas

Opava - Nymburk 73:114 (20:34, 40:61, 56:89) Nejvíce bodů: Bujnoch 13, Klečka a Gniadek po 11, Dragoun, Kvapil, Jurečka po 7 - Kříž 17, Hruban 16, Berisha 15, Pumprla a Barac po 14, Peterka 12. Konečný stav série: 0:2Nejužitečnější hráč finále: Martin Kříž (Nymburk).

Konečné pořadí: 1. Nymburk, 2. Opava, 3. Pardubice, 4. Svitavy, 5. Děčín, 6. Olomoucko, 7. Ústí nad Labem, 8. Kolín, 9. USK Praha, 10. Ostrava, 11. Brno, 12. Jindřichův Hradec.