Basketbalové legendě spletli jméno, i tak překonal Nowitzki další milník

11:12
Los Angeles - Německý basketbalista Dirk Nowitzki se dostal do velmi exkluzivní společnosti, když v pondělním duelu proti Los Angeles Clippers překonal hranici 50 tisíc odehraných minut.

Basketbalista Dallasu Dirk Nowitzki foto: ČTK/AP

Satoranský po osobním maximu v NBA: Rekord Welsche pro mě není motivací

Hrající legenda Dallasu Mavericks, kde strávil celou svou dvacetiletou kariéru v NBA, se stal jedním z šesti hráčů historie slavné soutěže, který odehrál alespoň padesát tisíc minut.

Před duelem v Los Angeles mu k překonání milníku scházelo sedm odehraných minut. Nakonec jich odehrál pětadvacet, nastřílel 12 bodů, ale Dallas podlehl v Kalifornii 101:104.

Mavericks, kteří se v této sezoně trápí na dně ligy, ztratili v poslední čtvrtině náskok devíti bodů. Díky tomu zůstávají na sedmnácti výhrách a spadli dokonce na poslední příčku Západní konference.

Navíc při výrobě dresu pro utkání došlo k tiskové chybě a Nowitzki měl na zádech napsáno Nowitkzi, což neuniklo fanouškům v hledišti ani na sociálních sítích.

06.února 2018 v 06:29, příspěvek archivován: 06.února 2018 v 11:08

how has no one on Twitter noticed Dirk “Nowitkzi” jersey misprint tonight??? @SkinWade @dallasmavs @World_Wide_Wob https://t.co/kXuF5hpRgb

Zbylou pětici hráčů s alespoň padesáti tisíci minutami tvoří bývalé legendy NBA Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Kevin Garnett, Jason Kidd a Elvin Hayes.

„Myslím si, že Dirk je jedním z nejúžasnějších sportovců i lidí, se kterými jsem měl možnost se stekat. Jeho dlouhověkost a pracovitost by mu mohl závidět každý,“ ocenil svého hráče trenér Dallasu Rick Carlisle.

Nowitzki je v tuto chvíli na páté příčce historického žebříčku, když překonal hvězdu sedmdesátých let Elvina Hayese, jenž odehrál přesně 50 tisíc minut. Na první příčku Abdula-Jabbara mu schází něco přes 7400 minut.

Jedním z prvních gratulantů k milníku byl křídelník Clevelandu LeBron James, který poblahopřál Nowitzkimu na Twitteru.

06.února 2018 v 05:20, příspěvek archivován: 06.února 2018 v 11:09

50K mins played though @swish41?!?!? Sheesh bro that’s insane. Congrats man! That’s what you call punching in your clock daily!

Se špatně napsaným jménem na dresu si Dirk nedělal těžkou hlavu.

„Před každým zápasem se na dres dívám, takže jsem to neviděl ani já sám. Občas se to stane a tak trochu to shrnuje naší nepodařenou sezonu,“ usmál se Nowitzki.

Rekord rodáka z německého Würzburgu je tak málo vídaný, že nad ním žasli i protihráči.

„Je to absolutně šílené. Naprosto neskutečný počin. Vůbec nechápu, jak může ráno vstát z postele. Navíc byl dlouhá léta hlavní hvězdou, takže musí být opravdu omlácený,“ podivoval se trenér Clippers Doc Rivers, který v NBA odehrál třináct sezon.

„Dirk je neuvěřitelný. Hrál jsem proti němu nejenom v NBA, ale i v Evropě, protože rád reprezentoval. Je to legenda, jasný člen Síně slávy. Pro mě jako Evropana je jeden z nejlepších hráčů historie,“ řekl křídelník Clippers Danilo Gallinari, který reprezentuje Itálii.

Šestý nejlepší střelec NBA Nowitzki byl během své dvacet let dlouhé kariéry jen málokdy zraněný, což mu pomohlo dosáhnout rekordu.

V jedenácti letech mezi druhou a třináctou Nowitzkiho sezonou chyběl týmu jen ve 29 z 902 možných zápasů a hrál průměrně více než 37 minut na zápas. Pouze dvakrát v kariéře vynechal v ročníku více než devět utkání.

Dirk Nowitzki při pokusu o zakončení. Brání ho James Harden z Houstonu.
Dirk Nowitzki vyhlíží volné spoluhráče.

V devětatřiceti letech stále hraje pětadvacet minut na utkání, i když je to nejméně od nováčkovské sezony.

Mavericks po úspěšných letech přestavují kádr, ale Nowitzki i tak zůstává produktivní, když zapisuje více než dvanáct bodů a pět doskoků na zápas s třetí nejlepší úspěšností v kariéře.

Sám hráč se nechal slyšet, že pokud bude zdravý, tak by rád odehrál ještě jednu sezonu. Letos má navíc našlápnuto na další rekord, když se může po Johnu Stocktonovi a Michaelu Jordanovi třetím hráčem, který v devětatřiceti letech odehraje všechna utkání základní části.