Basketbalisty Nymburka přiblížilo vítězství na Biellou k postupu

20:15
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka v pátém utkání Evropského poháru ULEB porazili italskou Biellu jasně 84:60. Pokud příští úterý vyhrají v lotyšském Ventspilsu, postoupí bez ohledu na výsledek druhého zápasu do další fáze druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Zleva hráči Nymburka Arthur Lee a Michael Lenzly (na palubovce) a Pietro Aradori z Bielly. foto: ČTK

Nymburk dnes bohatě překročil svůj plán: drtivou výhrou odvrátil možnost vyřazení, které by přinesla případná porážka. Navíc zvítězil výrazně vyšším než potřebným devítibodovým rozdílem, takže v posledním utkání už šestinásobným českým šampionům stačí jakákoliv výhra a nemusí hledět na skóre.

Diváci v pardubické ČEZ Areně společně s prezidentem Václavem Klausem a hráči slavného Orbisu Praha v hledišti byli zvědaví, jak se Nymburk v klíčovém utkání o přežití v Eurocupu vyrovná s posledními dvěma ligovými porážkami v Prostějově a právě Pardubicích. A mýlil se ten, kdo čekal, že dostane další facku od Bielly, jež o víkendu deklasovala Neapol o 70 bodů.

Středočeši s lídrem skupiny od začátku hráli soustředěně a hlavně výtečnou obranou drželi v šachu obávané kanonýry šestého celku italské ligy. Přestože se domácí zejména v prvním poločase trápili se střelbou z dálky, nenápadně si budovali mírné vedení. Od druhé desetiminutovky jim hodně pomohli střídající Ron Lewis s Ladislavem Sokolovským, kteří dlouho seděli na lavičce, ale pak spustili střelecký koncert.

Zápas se ve prospěch Nymburka zlomil už na konci prvního poločasu. Svěřencům kouče Muliho Kacurina se povedla sedmibodová šňůra, Italové se dlouho nemohli střelecky prosadit a začali se dostávat pod tlak českých mistrů, kteří za poločas soupeři dovolili nastřílet pouhých 23 bodů.

Hlavní nápor Nymburka ale přišel až po poločase. Jeho hráči k poctivé obraně přidali i nadstavbu v útoku, když se Sokolovský, Lewis a Lenzley postarali o čtyři přesné trojkové zásahy a vyrazili do velkého trháku. Biellu navíc rozhodila i technická chyba a následné "vyfaulování" německého pivota Schultzeho už ve 23. minutě. Nymburku se začalo výrazně dařit i na polovině soupeře a 14 minut před koncem vedl u o 20 bodů.

Biella začala se stahováním hrozivého manka příliš pozdě, byť se jejím hráčů začala dařit střelba z tříbodového prostoru. Nymburk odpovídal pestrou hrou v útoku i solidní úspěšností zakončení, díky které si dál držel od svého soka náskok pohybující se kolem dvacetibodové hranice.

Basketbalistlům Nymburku se na rozdíl od posledních ligových zápasů dařila hra pod košem i ve větší vzdálenosti a mnohonásobně vrátili soupeři prohru z Itálie v úvodním utkání skupiny, kde prohráli o jediný bod. Na místě, kde v sobotu utrpěli potupnou ligovou prohru s Pardubicemi, si dnes mohli vychutnat ovace publika ve stoje.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.