Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Basketbalistky vyhrály skupinu

20:44
VASTO - České basketbalistky porazily na mistrovství Evropy po dramatické koncovce Belgii 72:70 a vyhrály osmifinálovou skupinu E. Rozhodující body českého týmu vstřelila z trestných hodů jedenáct sekund před koncem Eva Vítečková, která zaznamenala celkem 20 bodů.

České basketbalistky porazily Belgii 72:70 a vyhrály svou osmifinálovou skupinu. foto: FILIPPO MONTEFORTEAFP

Belgičanky vstoupily do utkání sebevědomě a dávaly najevo, že chtějí konečně vyzrát na úřadující evropské šampionky. Ovšem i bojovně naladěné Češky hrály koncentrovaně. Ve vyrovnané bitvě měly mírně navrch belgické hráčky, které v úvodním poločase s výjimkou samotného úvodu, kdy prohrávaly 2:3, stále vedly.

Francouzský trenér Laurent Buffard postavil taktiku nejen na podkošové hře hlavní hvězdy svého týmu Wautersové, ale také na zakončení De Mondtové z tříbodového území. Tato taktika mu vycházela, neboť české hráčky sice uhlídaly ve většině podkošových soubojů Wautersovou, ale De Mondtová měla svůj střelecký den. Jen za první poločas dala ze čtyř pokusů tři trojky a byla jen stěží ubránitelná.

I když se podařil Belgičankám několikrát v první půli trhák, stačily Češky vždy srovnat krok. Po šestibodové šňůře na 21:15 podržela tým košem udržujícím dvoubodový kontakt současně s klaksonem Večeřová. Rychleji kombinující soupeřky získaly ve 14. minutě vedení 28:21 a 33:27, ale české hráčky, i když byly na štíru s přesností střelby, opět srovnaly. Chybějící přesnost v koncovce nahrazovaly lepším doskakováním.

Scénář neúprosné bitvy měl stejně dramatické pokračování i ve druhém poločase. Češky zpřesnily obranu, i když v podkošových soubojích museli trenéři Bobrovský a Blažek šetřit Večeřovou, neboť měla už čtyři osobní chyby. Dobře ji ale nahradila Hartigová. České basketbalistky začaly praktikovat i rychlý protiútok a hned po přestávce získaly šestibodový náskok 46:40. I ten měl však jen krátké trvání, neboť Belgičanky následné chyby trestaly.

Po změně stran rozehrála velkou střeleckou partii Vítečková. Střílela přesně z větší vzdálenosti, z bleskových protiútoků i dobře rozehrávala. S ní držela krok Veselá, která z křídelního prostoru i dobře doskakovala. Do hry se zapojila na rozehrávce Elhotová místo Machové a po půlhodině byl stav nerozhodný 58:58.

V poslední čtvrtině Belgičanky zatáhly pod svým košem dokonalou obrannou síť. Tím zkomplikovaly soupeřkám postupné útoky; ty si nedokázaly najít prostor ke střelbě a při kombinaci ztrácely míče. Chyby trestaly rychlými protiútoky a šest minut před koncem získal belgický tým osmibodové vedení 66:58. Na palubovku se vrátily Machová s Večeřovou.

Výkon českého celku získal opět na síle, zkušené opory vnesly do hry řád a 150 sekund před koncem bylo po koši Večeřové vyrovnáno (68:68). Závěr patřil Vítečkové, která nejdříve zvýšila vedení na 70:68 a jedenáct sekund před koncem definitivně potvrdila vítězství, když proměnila oba trestné hody.