Basketbalistky v přípravě na olympiádu porazily Rusky

22:17aktualizováno  22:26
JINDŘICHŮV HRADEC - České basketbalistky zvítězily v předposledním přípravném utkání před olympijskými hrami nad mistryněmi Evropy z Ruska 73:63. V duelu v Jindřichově Hradci tým trenéra Lubora Blažka ani jednou neprohrával a navázal na úspěšné výsledky z olympijské kvalifikace.

Přípravné utkání basketbalistek před olympijskými hrami Česká republika - Rusko. Vlevo je Hana Horáková z českého týmu, vpravo Irina Osipovová z Ruska foto: ČTK

"Porazit mistryně Evropy je určitě dobrý výsledek, zvláště když Rusky vyhrály nad Austrálii, což značí, že nepostrádají tradiční kvalitu. Každopádně je to ale stále jen příprava a nesmíme to přeceňovat, stejně jako jsme nepřeceňovali porážku s Velkou Británií před kvalifikací," uvedl Blažek.

České lvice začaly souboj dvou účastníků londýnské olympiády velmi dobrou obranou a první koš Ruskám dovolily až po pěti a půl minutách. A to především zásluhou Jany Veselé, která v úvodu předvedla v obraně čtyři zákroky. Když pak přišla sedmibodová šňůra zakončená už druhou trojkou Evy Vítečkové, vedl domácí celek 16:7.

Česko - Rusko 73:63 (18:10, 34:26, 51:44)

Nejvíce bodů: Vítečková 21, Pecková 10, Burgrová 9 - Daniločkinová 15, Petrakovová 14, Hammonová 7. Rozhodčí: Vyklický, Znamínko, Ondráček. Fauly: 15:18. Trestné hody: 16/14 - 13/11. Trojky: 7:6. Diváci: 800.

Mírné vedení udržovaly Češky celý první poločas, i když se nevyvarovaly zbytečných chyb v útoku i při obranném doskoku, což soupeřky trestaly lehkými body zpod koše. V 18. minutě tak Rusky stáhly ztrátu na pouhé dva body, ale ještě do přestávky vicemistryně světa náskok znovu navýšily na osm bodů.

Ani poločas nezastavil Češky v rozletu a po pohledné přihrávkové akci na Petru Kulichovou a dalekonosné trojce Hany Horákové vedly už o 13 bodů. Jenže pak začaly Rusky postupně manko stahovat, především zásluhou zlepšené střelby, a dostaly se na rozdíl tří bodů. Jenže jejich snahu utnula Tereza Pecková, která pěti rychlými body znovu převážila vývoj hry výrazněji na českou stranu.

Hnány zaplněnou halou v Jindřichově Hradci odolaly Češky ruskému náporu, který táhla nejlepší hráčka loňského ME Jelena Daniločkinová, autorka 15 bodů. Definitivní rozhodnutí přišlo minutu a půl před koncem, kdy dala trojku Vítečková a Češky odskočily na sedm bodů.

Následovala chyba Rusek a koš z faulem v podání Ilony Burgrové, což rozpoutalo vítězné oslavy, které ještě umocnila čtvrtou trojkou v zápase Vítečková, s 21 body nejlepší střelkyně zápasu.

Naše výkony gradují, potěšilo trenéra Blažka

Klíčem byla hra v obraně a poměrně vysoká úspěšnost střelby. Rusky jsme totiž nepřeskákali, což je škoda, tam nám uteklo hodně míčů, a také jsme hodně ztráceli. Jinak jsem viděl zápas hodně pozitivně," řekl Blažek. "Zdá se, že náš výkon graduje. Stále ještě máme problémy s vytrvalostí ve hře, ale věřím, že do olympiády vyřešíme i to," dodal.

Potěšila ho i atmosféra v Jindřichově Hradci. "Vytvořili tu atmosféru mistrovství světa. Jsem za to rád, protože vždy jsem záviděl atmosféru třeba ve Francii. Říkalo se, že my takovou atmosféru neumíme. Dnes se ukázalo, že umíme," uvedl český kouč.

V úterý sehrají Češky s Ruskem odvetu rovněž v Jindřichově Hradci. "Nechci říci, že nás dnes Rusky podcenily, ale v úterý do toho půjdou asi ještě tvrději. Navíc tam budou i trochu obavy o zranění těsně před olympiádou, proto by to mohlo být trochu jiné utkání," dodal Blažek. Během poločasu české hráčky předaly šek na 40 tisíc korun, které mezi sebou vybraly, na občanské sdružení Vlastní cestou zajišťující osobní asistenty pro tělesně postižené.