Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Basketbalistky si zahrají semifinále i o olympiádu

22:18
LODŽ - České basketbalistky si na mistrovství Evropy zahrají o medaile. V dnešním čtvrtfinále porazily Chorvatsko jednoznačně 79:63 a v semifinále se utkají s Ruskem, kterému mohou vrátit porážku z osmifinálové skupiny. Postupem mezi čtyři nejlepší týmy turnaje si česká reprezentace zároveň zajistila účast v kvalifikaci o olympijské hry v Londýně 2012.

ilustrační foto foto: Reuters

Český tým věděl, že nesmí dát Chorvatkám od začátku sebemenší šanci se chytit a to se podařilo. Zatímco soupeř se jen těžko prosazoval přes důslednou českou obranu a zbytečně ztrácel míče, svěřenkyně kouče Lubora Blažka postupně navyšovaly skóre. Po devíti minutách vedly úřadující vicemistryně světa už o 12 bodů.

Zasloužily se o to zejména kapitánka Veronika Bortelová a Eva Vítečková, které zaznamenaly důležité trojky. Vítečková navíc velmi dobře spolupracovala s pivotkou Ilonou Burgrovou.

Od začátku druhé čtvrtiny se na palubovku dostala i křídelní hráčka Romana Hejdová, kterou od prvního utkání na šampionátu nepustil do hry poraněný kotník. Vše důležité z českého pohledu se ve druhé desetiminutovce odehrávalo především pod oběma koši, kde se chytila Petra Kulichová. Nejenže velmi dobře bránila, ale také zaznamenala tři koše po sobě a poslala svůj tým do vedení 32:15.

Chorvatky na Češky nestačily
Pak se Češkám přestala dařit střela, znervózněly a Chorvatky vycítily šanci. Navíc se začalo dařit jejich hvězdě Sandře Mandirové. Šňůrou 14:0 se dostaly na rozdíl tří bodů a udělaly z utkání znovu drama. V tu chvíli prokázala pevné nervy Vítečková a trojkou v posledních vteřinách útoku dala Češkám sedmibodový poločasový náskok.

O přestávce trenér Blažek využil téměř prázdného hlediště a udělal si s hráčkami poradu přímo na tribuně. Byl k tomu přinucen kuriózním důvodem - přidělený organizátor údajně nemohl najít klíč od šatny. Český tým to spíše nabudilo. Zejména do té doby málo viditelnou Kateřinu Elhotovou, která ve spolupráci s Bortelovou rychle zajistila družstvu čtrnáctibodový náskok. To se ukázalo jako rozhodující. I když Chorvatky ještě jednou snížily na sedm bodů, už neměly dostatek sil manko zcela stáhnout a ztratily vůli bojovat.

Toho Češky bezezbytku využily a šňůrou 20:0 definitivně rozhodly. V závěru si mohly dovolit šetřit síly na páteční semifinále s Ruskem a šanci dostaly hráčky z lavičky.

Čtvrtfinále ME basketbalistek v Lodži:

Česko - Chorvatsko 79:63 (21:13, 36:29, 67:40)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Kulichová 14, Elhotová 13, Bortelová 9 - Mandirová 24, Mišurová a Sliškovičová po 9. Rozhodčí: Peréz Niz (Šp.), Kennerman (Tur.), Jones (Wal.). Fauly: 21:15. Trestné hody: 11/8 - 23/19. Trojky: 5:5.

Lotyšsko - Rusko 72:83 (18:23, 37:48, 55:65)
Nejvíce bodů: Babkinová 21, Karklinová 18, Tamaneová 10 - Daniločkinová 18, Kuzinová 16, Artěšinová 15, Stěpanovová 10. Rozhodčí: Glišič (Srb.), Anastopulos (Řec.), Dragojevič (Č. Hora). Fauly: 18:15. Trestné hody: 15/13 - 13/9. Trojky: 5:9.