Basketbalistky poprvé vyhráli na ME a mají jistý postup do osmifinále

20:18aktualizováno  23:04
TRÉLAZÉ (Francie) - České basketbalistky si zajistily postup do osmifinále mistrovství Evropy. Po úvodní prohře s Běloruskem ve francouzském Trélazé porazily Litvu jasně 70:51 a před závěrečným zápasem základní skupiny D s Chorvatskem mají jistotu, že budou mezi třemi postupujícími týmy. Naopak pro Litvu šampionát předčasně skončí.

Česká basketbalistka Alena Hanušová (vpravo) foto: ČTK

ČR - Litva 70:51 (14:14, 39:22, 53:31)

Nejvíce bodů: Kulichová 15, Burgrová a Bortelová po 13, Zrůstová 12 - Petronyteová 13, Nacickaiteová 12. Rozhodčí: Šulga (Ukr.), Anderssonová (Fin.), Putěnko (Rus.). Fauly: 23:21. Pět chyb: 37. Pecková. Trestné hody: 15/10 - 20/13. Trojky: 2:2.

"Pro nás to bylo velice důležité vítězství, protože jsme věděli, že musíme Litvu porazit. Zajistili jsme si tím postup, ale tím naše práce nekončí. V pondělí chceme porazit Chorvatsko, abychom si do osmifinále přenesli jedno vítězství," řekl trenér Lubor Blažek. Češky nastoupily k duelu jako vyměněné oproti úvodnímu zápasu s Běloruskem.

Špatná nálada ze zranění klíčové hráčky Jany Veselé byla pryč, naopak z týmu sršela pozitivní energie, kterou se povedlo přenést i na hřiště. Také se potvrdily předpoklady trenéra Blažka, že se jeho hráčky budou prosazovat pod košem. Pivotky Ilona Burgrová a Petra Kulichová daly za první půli polovinu českých bodů. "Pivotky splnily to, co jsem očekával, jak v obraně, tak i v útoku. Malým hráčkám se díky tomu ulevilo," řekl Blažek. Dobrou obranou Češky nutily soupeřky k chybám, ale kvůli vlastní zbrklosti v útoku se jim to nepovedlo využít a bodově neodskočily.

Velkým oživením pak byla střídající Kateřina Hindráková

Litevky se vydařenými nájezdy do koše držely v těsném kontaktu, až ve druhé čtvrtině se přestaly přes českou obranu prosazovat a šest minut nedaly ani bod. Češky toho využily ke šňůře 13:0, z toho sedm bodů dala kapitánka Veronika Bortelová. Velmi bojovně hrál celý tým, velkým oživením pak byla zejména střídající Kateřina Hindráková, která měla jen za poločas čtyři zisky. Lvicím se tak ještě do poločasu povedlo vypracovat náskok 17 bodů. Litevky byly zcela vyvedené z konceptu, dělaly nevynucené chyby, navíc se netrefovaly ani z lehkých pozic.

Češkám se tak hlavně zásluhou velmi dobré obrany dařilo držet náskok kolem 20 bodů a bez problémů uhájily postupový výsledek. "V prvním utkání jsme měli problém s útokem, proto jsme věděli, že musíme vyhrát obranou. Jsem rád, že vsazení na tuto kartu nám vyšlo. Dobrá a důrazná obrana nám přinesla vítězství," řekl Blažek. "Soupeř ztratil 30 míčů, což je na mistrovství Evropy hodně a dokazuje to, že jsme v obraně zahráli opravdu kvalitně," dodal.  Jeho tým v závěrečné minutě vyprovodil skandovaný potlesk zaplněné Areny Loire. Nejlepší střelkyní byla s 15 body Kulichová.

V osmifinále ME si zahrají s Britkami a Francií

V osmifinálové skupině si basketbalistky zahrají s domácí Francií a Velkou Británií, které si stejně jako Češky, Chorvatky a Bělorusky zajistily postup. Posledního účastníka osmifinálové skupiny F určí pondělní přímý souboj mezi Lotyšskem a Srbskem. Domácí Francouzky procházejí turnajem velmi hladce. Po úvodní výhře 62:39 nad Lotyšskem deklasovaly Srbsko 76:32. Dopředu je žene velmi bouřlivé publikum, které má o zápasy svého týmu velký zájem.

Zato brzký postup Velké Británie je poměrně překvapivý. Našlápla k němu výhrou nad Srbskem, kdy v závěru otočila nepříznivé skóre, a dnes přehrála i Lotyšsko. Na druhé straně turnajového pavouka se schyluje k velkému překvapení, jelikož obhájkyně titulu Rusky prohrály i druhé utkání a hrozí jim předčasný konec. K jejich porážce se Švédskem 57:68 přispěly i bývalé hráčky USK Praha sestry Eldebrinkovy celkem 21 body. Ze skupiny B jdou dále Španělky. Ve skupině A má jistý postup Turecko.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii

Skupina A (Vannes): Slovensko - Ukrajina 75:68 (44:37), Turecko - Černá Hora 66:57 (30:28)

Tabulka
1. Turecko 2 2 0 144:109 4
2. Černá Hora 2 1 1 134:129 3
3. Slovensko 2 1 1 138:145 3
4. Ukrajina 2 0 2 120:153 2

Skupina B (Vannes): Španělsko - Itálie 71:59 (37:23), Rusko - Švédsko 57:68 (34:32).

Tabulka
1. Španělsko 2 2 0 148:131 4
2. Švédsko 2 1 1 131:121 3
3. Itálie 2 1 1 123:134 3
4. Rusko 2 0 2 129:145 2

Skupina C (Trélazé): Velká Británie - Lotyšsko 69:56 (32:24), Francie - Srbsko 76:32 (38:15).

Tabulka
. Francie 2 2 0 138:71 4
2. Velká Británie 2 2 0 145:124 4
3. Lotyšsko 2 0 2 95:131 2
4. Srbsko 2 0 2 100:152 2

Skupina D (Trélazé): Bělorusko - Chorvatsko 57:43 (26:28), ČR - Litva 70:51 (39:22)