Basketbalistky klopýtly s Německem

11:53
VASTO - Špatná střelba a hodně statická hra se podepsala na první prohře českých basketbalistek na mistrovství Evropy. Český tým navzdory bojovnosti tápal hlavně v koncovce a nedokázal si poradit s precizní obranou německého týmu, s nímž prohrál 47:54.

Ivana Večeřová (vpravo) v souboji s Lindou Frohlichovou. foto: AFP

Němky dokonale pokryly obě pivotky Kulichovou a Večeřovou a tím odřízly spolupráci s podkošovými hráčkami. Při kombinačních akcích často ztrácely české basketbalistky míče a nezbývalo jim nic jiného, než střílet z větší vzdálenosti. Těmto pokusům ale chyběla přesnost, například Machová z pěti střel ani jednou nebodovala. Němkám se vydařil vstup do zápasu, jejich náskok eliminovala až dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy nejlepší hráčka českého týmu Vítečková.

Navzdory bojovnosti se český tým trápil, působil dost bezradně proti sevřenému a nepropustnému prostoru pod německým košem. Změnu nepřineslo ani zařazení Mokrošové a Hartigové.

Naštěstí pro Češky německé basketbalistky ztrácely často až lehkovážně při protiútocích míče po přihrávkách o zem do podkošového prostoru. Před koncem poločasu se podařilo po úspěšné trojce Vítečkové získat čtyřbodový náskok 23:19, který ale české hráčky rychle ztratily. Němky bleskově využily chyby soupeřek a pěti body získaly zpět jednobodový náskok. Před poločasovou přestávkou sice získaly obhájkyně titulu těsný jednobodový náskok 26:25.

Ani po změně stran se však průběh urputného boje příliš nezměnil. Němky dokázaly vždy odpovědět na koš soupeřek stejným způsobem. Po 26 minutách vedly 35:33 a v křeči hrající český tým marně hledal způsob, jak vyzrát na dokonale propracovanou defenzivu soupeřek.

Ještě čtyři minuty před koncem byl stav nerozhodný 45:45, ale koncovku zvládly lépe Němky. Dvě minuty před koncem si vypracovaly čtyřbodový náskok a nečekané vítězství si proti zkoprnělému českému týmu už nenechaly vzít. Nejlepší hráčkou německého týmu byla Fröhlichová, která dosáhla double-double, když k 18 bodům přidala 10 doskoků.