25. listopadu 2009 20:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalistky Brna i USK si v Evropské lize s chutí zastřílely

Zápas basketbalistek Brna (hráčka v bílém) a Gdyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zápas basketbalistek Brna (hráčka v bílém) a Gdyně. | foto: ČTK

PRAHA Basketbalistky Frisco Sika Brno dnes zvítězily v pátém kole Evropské ligy v Maďarsku nad celkem Szeviép Szeged 71:54. Základ k vítězství položily aktivně hrající Brňanky hned v úvodu zápasu dvanáctibodovou šňůrou. Na domácí palubovce triumfovaly také hráčky USK Praha. Vysokoškolačky porazily Šoproň vysoko 98:75 a připsaly si třetí vítězství z pátého zápasu.

Brňanky si udržely vedení ve skupině D s bilancí čtyř vítězství a jedné porážky. Bez prohry jsou za nimi vítězky posledních tří ročníků Evropské ligy ze Spartaku Moskva,

USK 98:75 ŠOPROŇ

Basketbalistky USK Praha vyhrály zápas Evropské ligy s maďarskou Šoproní vysoko 98:75. Příští středu opět na domácí palubovce přivítají francouzské Bourges.

Celou první čtvrtinu domácím basketbalistkám trvalo, než přemohly nervozitu, zapomněly na minulou smolnou prohru v Košicích a vnutily účastníkovi loňského Final Four svoji hru. Šoproň totiž na začátku USK trápila dobrou hrou v útoku a hlavně urostlá Hortiová pod košem znamenala nebezpečí, když rychle nasázela devět bodů. Jakmile ji ale začala bránit střídající Kiretaová, začal se zápas otáčet ve prospěch USK, který už v létě Šoproň výrazně porazil v přípravě.

Vysokoškolačky vydělaly hlavně na skvělém vstupu do druhé čtvrtiny. Vyšel jim hlavně přechod na zónovou obranu, donutily Šoproň k řadě ztrát a z dobře zakončených rychlých brejků získaly klíčový náskok, když se střelecky dařilo hlavně Maltsiové a Whalenové. Šoproň na Folimance jen na pár okamžiků vykřesala naději na možný zvrat.

Bylo to už v době, kdy Pražanky pět minut po poločase odskočily do dvacetibodového vedení (59:39). Pak ale maďarský tým využil chvilkového polevení USK a devíti body za sebou na chvíli utkání zdramatizoval. Ale jen do chvíle, než se rozstřílela domácí kanonýrka Maltsiová. Domácí celek pak už jen hlídal svůj náskok kolem dvacetibodové hranice.

které mají o dva zápasy méně. Šoproň zůstala bez vítězství poslední.

Po rychlých protiútocích trestaly hráčky Brna chyby soupeřek v rozehrávce a nepřesnou koncovku. Ve 4. minutě svítil na ukazateli skóre stav 0:12.

Hlavní podíl na úvodním trháku měly obě americké posily v dresu Brna: Bonnerová zaznamenala pět bodů, McWilliamsová dva, po dvou bodech přidaly Vítečková a Kulichová.

Teprve za tohoto stavu se hráčky Szegedu probraly a srovnaly krok, hlavně v podkošových soubojích a v obraně. Zvrátit průběh utkání se domácí basketbalistky snažily hlavně svou nejsilnější zbraní z předcházejících tří zápasů: střelbou z tříbodového území.

Jenže ve střelbě zdálky neměly přesnou mušku, neboť z 12 pokusů v prvním poločase zaznamenaly pouze jednu přesnou trefu.

Také proto, že jim Brňanky nedaly aktivní obranou příliš času na míření a zbrklé zakončení nemělo naději na úspěch.

Také po změně stran se hrálo podle brněnského scénáře. Hráčky Frisca spoléhaly na pozornou hru a postupně zvyšovaly náskok.

Maďarky se sice oproti prvnímu poločasu částečně zlepšily ve střelbě z tříbodového území, ale pokulhávaly v přesnosti koncovky z podkošového prostoru.

Osm minut před koncem už vedlo Brno rozdílem 17 bodů. Mohutně finišující hráčky Szegedu sice ještě necelé tři minuty před koncem snížily na desetibodový rozdíl, zvrat jim ale zkušenější český tým nepovolil.