Basketbalistky bez medaile. Titul slaví Rusky

18:48aktualizováno  22:20
LODŽ - České basketbalistky ve svém posledním zápase na mistrovství Evropy padly. V zápase o bronz prohrály s Francouzkami 56:63 a z polského šampionátu se vrátí čtvrté a bez medaile.

Kateřina Elhotová foto: ČTK

I tak si ale připsaly třetí nejlepší umístění na evropském šampionátu pro samostatnou Českou republiku po stříbru z roku 2003 a zlatu z roku 2005.

Titul slaví Rusky

Ruské basketbalistky jsou novými mistryněmi Evropy. V dnešním finále v Lodži potvrdily roli favoritek a bez větších problémů porazily Turecko 59:42. Získaly tak zlaté medaile potřetí za posledních pět let. Společně s bývalým Sovětským svazem je to již jejich dvaadvacátý titul z třiatřiceti šampionátů.

Svěřenkyně trenéra Blažka vstoupily do utkání o poznání lépe něž v semifinále proti Ruskám. V první čtvrtině s Francouzkami svedly vyrovnanou bitvu. Těsně před přestávkou se ale utrhly: čtyři body aktivní zaznamenala Petra Kulichová a Česko vedlo 20:15.

Ve druhé čtvrtině basketbalistky začaly dělat více chyb a Francouzky zásluhou Grudaové a Gomisové srovnaly. Pak se ale prosadila z trestného hodu Veselá a trojku zaznamenala Elhotová. Do konce poločasu česky svě vedení navýšily na šest bodů.

Třetí čtvrtinu zahájily hráčky v bílém dvěma chybami, které úřadující mistryně Evropy využily. A v mazání manka ve skóre pokračovaly i nadále, byť se samy dopouštěly zbytečných ztrát. Basketbalistky z Francie donutily trenéra Blažka k činům: zareagoval oddechovým časem. Francouzsky zaslouženě vyrovnaly na 43:43, česká reprezentace byla téměř neškodná.

Také ve čtvrté čtvrtině se oba týmy předháněly v nepřesnostech, nakonec však byly šťastnější Francouzky. Do koše jim spadlo několik těžších střel, které do té doby neproměňovaly, navíc se Češky občas zlobily na přísnější metr rozhodčích.

Když pak po dalších trefách Grudaové a trojce Dumarcové soupeřky odskočily na devět bodů, bylo o výsledku rozhodnuto. Češkám nepomohl ani závěrečný presink. Francie tak získala svou šestou medaili na ME v historii a první bronzovou.