Basketbalisté Španělska neobhájí světový triumf. Vypadli ve čtvrtfinále

19:35
ISTANBUL - Španělští basketbalisté titul mistrů světa neobhájí. Ve čtvrtfinále šampionátu v Turecku dnes podlehli 89:92 Srbsku, kterému zajistil senzační vítězství Miloš Teodosič tři sekundy před koncem tříbodovým košem z velké dálky.

Španělé na basketbalovém MS předčasně končí foto: Reuters

V semifinále nastoupí Srbové proti domácímu Turecku, které v dalším duelu deklasovalo Slovinsko 95:68. Srbům vyšla v Istanbulu dokonale odveta za drtivou porážku v loňském finále mistrovství Evropy. Brzy získali lehce navrch, zatímco Španělé dotahovali. V poločase vedli svěřenci trenéra Dušana Ivkoviče o osm bodů 49:41.

Obhájci titulu však manko desetibodovou šňůrou rychle zlikvidovali a ujali se vedení 51:49. Ve čtvrté desetiminutovce srbští hráči soupeři znovu odskočili, papírový favorit však v závěru opět zabojoval. V posledních čtyřech minutách smazal osmibodový deficit.

Marc Gasol po parádní akci s Juanem Carlosem Navarrem čtvrt minuty před sirénou vyrovnal na 89:89. Rozhodnutí na sebe vzal Teodosič, jenž si nedělal hlavu s bránícím Jorgem Garbajosou a daleko před tříbodovou zónou přesně vystřelil. Přitom do té doby se rozehrávači Olympiakosu Pireus střelecky moc nedařilo.
Basketbalisté Srbska porazili ve čtvrtfinále šampionátu mistry světa

"Nešlo mi to podle představ, ale tou poslední střelou jsem to napravil," řekl srbské televizi Teodosič, který zaznamenal 12 bodů a osm asistencí. "Je to fantastické vítězství a doufáme, že není poslední. Teď se musíme vrátit na zem a nachystat se na semifinále," uvedl.

Španělům nepomohlo ani 27 bodů Navarra. Nejlepšími střelci vítězů byli Marko Kešelj a Novica Veličkovič, kteří dali po 17 bodech. "Loni ve finále mistrovství Evropy jsme proti Španělům vyhořeli, tentokrát jsme hráli agresivněji a lépe stříleli. Náš tým pořád sbírá zkušenosti, vždyť na mistrovství světa byl předtím jen Kosta Perovič," uvedl trenér Ivkovič.
Španělský basketbalista Marc Gasol

Srbové nastoupí v semifinále proti Turecku. "Prohrát takhle prakticky se sirénou je hodně těžké. Vypadá to drsně, ale jsem na hráče pyšný," uvedl španělský kouč Sergio Scariolo.

"Nešla nám střelba, ale na konci jsme se na ně dotáhli. Nestačilo to. Stříleli z dálky rozhodně líp než před rokem a Teodosičova střela byla vážně povedená. Je to skvělý hráč s ohromným citem pro takovéhle střely," konstatoval trenér, kterému na šampionátu chyběla hlavní španělská hvězda Pau Gasol. "Nedokázali jsme ubránit jejich střelbu z dálky, to rozhodlo," komentoval rozehrávač Navarro 15 srbských trojek.

Výsledky MS basketbalistů

Srbsko - Španělsko 92:89 (27:23, 49:41, 67:64)
Nejvíce bodů: Kešelj a Veličkovič po 17, Savanovič 15, Bjelica 14, Krstič 13, Teodosič 12 - Navarro 27, Garbajosa 18, Fernández 15, M. Gasol 13. Rozhodčí: Estevez (Arg.), Kennedy (USA), Aylen (Austr.). Trestné hody: 17/9 - 22/19. Fauly: 23:21. Trojky: 15:10. Diváci: 15 000.

Turecko - Slovinsko 95:68 (27:14, 50:31, 71:43)
Nejvíce bodů: Ilyasova 19, Güler 12, Onan, Tunceri a Türkoglu po 10 - Nachbar a Bečirovič po 16, Slokar a Brezec po 10. Rozhodčí: Carrion (Portor.), Jordan (USA), Maranho (Braz.). Trestné hody: 32/21 - 25/20. Fauly: 22:23. Trojky: 10:8. Diváci: 15 000.