Basketbalistům ME neuteče ani po debaklu v Turecku

20:07aktualizováno  23:15
ISTANBUL - Čeští basketbalisté v závěrečném utkání kvalifikace mistrovství Evropy prohráli na hřišti vicemistrů světa Turků 58:81 a neuhájili tak druhé místo ve skupině F. První vzájemný duel vyhráli o 18 bodů, ovšem tento náskok ztratili už po 16 minutách, a tak při shodné bilanci pěti výher a tří porážek vybojovali druhé místo díky lepšímu skóre ve vzájemných zápasech Turci. Na postupu českých hráčů to ale nic nezměnilo.

Český basketbalista Tomáš Satoranský (vlevo) foto: ČTK

Vedle Čechů a Turků, kteří dnešní výhrou zachránili postup, se na šampionát 2013 ve Slovinsku probojovaly také Polsko, Bosna, Německo, Itálie, Černá Hora, Chorvatsko, Ukrajina, Gruzie, Finsko, Srbsko, Izrael, Belgie, Švédsko a Lotyšsko. Díky výkonům na minulém šampionátu měly účast jistou Španělsko, Francie, Rusko, Makedonie, Litva, Řecko, Velká Británie a pořadatel Slovinsko.

Češi odjížděli do Istanbulu s vědomím, že jim k druhému místu ve skupině stačí i prohrát o 17 bodů. V úvodu se jim navíc dařilo udržovat těsně vedení především zásluhou aktivního Pumprly a Welsche. Jenže pak se nechali v rychlém sledu třikrát zablokovat pivotem Erdenem, zhruba 12 tisíc tureckých fanoušků to nažhavilo a Češi znervózněli.

Dělali chyby, přestala se jim dařit střelba, Turci předvedli šňůru 19:2 a už v 16. minutě hry smazali osmnáctibodovou ztrátu z prvního duelu. Svěřenci trenéra Pavla Budínského se pak sice znovu chytli, přesto si manko 18 bodů přenesli do druhé půle. A to i přesto, že za prvních 20 minut měli hned 11 útočných doskoků oproti osmi defenzivním.

"V úvodu jsme vedli, pak jsme ale měli problémy s fauly, dali jsme do hry náhradníky. To ale není omluva, Turci byli zkrátka lepší. Druhá půle už byla hlavně o tom, jestli Turci vyhrají o 18 nebo o méně než 18 bodů," uvedl po utkání Budínský.

Nepůsobili tak sebevědomě jako v předchozích zápasech

I vstup do druhé půle se českým reprezentantům nepovedl. Nepůsobili tak kompaktně a sebevědomě jako v předchozím průběhu kvalifikace a Turci si vypracovali náskok až 29 bodů. Češi se sice snažili ztrátu zkorigovat alespoň na potřebných 17 bodů, jenže se jim nedařilo pokrýt hvězdu soupeře Erdena, autora 21 bodů a 11 doskoků, kterému vydatně sekundoval Gönlüm.

"Věděli jsme už před zápasem, že to bude hodně složité, jelikož situace ve skupině nutila Turecko k vítězství. Musím složit poklonu Turkům, jak to zvládli a jakou fyzicky náročnou hru předváděli. Hráli skvěle v obraně, donutili nás k 18 ztrátám, což je hrozně moc," litoval Budínský.

Přesto měli hosté šanci. Dvě a půl minuty před koncem snížili na 20 bodů a dostali se do několika nadějných střeleckých pozic, jenže neproměnili a Turci už v závěru šestkami potřebný náskok uhájili. Čeští reprezentanti tak neúspěšně zakončili kvalifikaci, která ale byla jinak více než úspěšná a přinesla jim třetí postup na ME v historii a první od roku 2007. "Snažili jsme se vrátit do hry, ale nedařilo se nám manko příliš snížit. Hlavní je, že jsme se kvalifikovali, což je skvělý úspěch a šance, aby naši mladí hráči získali více zkušeností a v budoucnu zvládali tyto zápasy lépe," dodal český kouč.

Turecko - ČR 81:58 (25:17, 44:26, 65:40)

Nejvíce bodů: Erden 21, Gönlüm 20, Karaman 11 - Satoranský 15, Welsch 13, Pumprla a Benda po 8. Fauly: 19:22. Trestné hody: 23/19 - 21/13. Trojky: 4:3. Diváci: 12.000.

Bělorusko - Portugalsko 77:64 (21:15, 38:32, 54:51)