Nečekaný problém. Basketbalisté prohráli s Lotyšskem a olympiáda se jim vzdálila

22:45
BĚLEHRAD - Čeští basketbalisté si zkomplikovali boj o olympijské hry, když do kvalifikačního turnaje v Bělehradu vstoupili porážkou 59:71 s Lotyšskem. K postupu do semifinále tak potřebují ve středu vyhrát nad Japonskem, jinak pro ně turnaj skončí.

Tomáš Satoranský v zápase Česko vs. Lotyšsko. foto: ČTK/AP

Lotyši vyhráli i druhé utkání a jsou už jistým vítězem skupiny B. V semifinále se tím pádem zřejmě vyhnou favorizovanému Srbsku, na které by v případě postupu narazili právě Češi, pokud domácí tým překvapivě neprohraje s Angolou.

Čeští basketbalisté proti Lotyšům.
Tomáš Satoranský v zápase Česko vs. Lotyšsko.

Češi přitom vstoupili do utkání velmi dobře, když prvních sedm bodů dal Blake Schilb. Rychle si vytvořili devítibodový náskok, ale pak začali dělat mnoho nevynucených chyb. Sráželi se mezi sebou, chybným výhozem z autu vraceli míč do rukou soupeře a za poločas ztratili deset míčů.

Lotyše to dostalo na koně a po přísném nesportovním faulu Vojtěcha Hrubana srovnali na 20:20. Navíc se do problémů s fauly dostal Jan Veselý. Hrálo se pak vyrovnané utkání a ani jednomu týmu se nedařilo utéct ve skóre.

Kvalifikační turnaj basketbalistů o postup na olympijské hry

Bělehrad - skupina B:

ČR - Lotyšsko 59:71 (20:13, 30:31, 45:51)
Nejvíce bodů: Schilb, Veselý po 10, Pumprla, Benda po 9, Welsch 8 - Bertans 18, Timma 13, Strelnieks 11. Fauly: 27:26. Trestné hody: 23/11 - 26/22. Trojky: 2:5. Doskoky: 41:42.

Češi na rozmezí první a druhé čtvrtiny měli čtyřminutovku bez jediného bodu, pak je ale vysvobodil dobře hrající Pavel Pumprla.

Ve třetí části už se zdálo, že se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga dostávají znovu do správného tempa. Veselý vyburcoval zhruba 500 českých fanoušků v Kombank Areně efektní smečí i blokem, jenže pak si připsal čtvrtý faul a musel znovu ze hry.

Lotyši šli do závěrečné čtvrtiny se šestibodovým vedením, které Češi rychle šňůrou 8:1 smazali. Jenže pak se nechali rozhodit spornými rozhodnutími sudích, kteří mimo jiné šest minut před koncem odpískali přísný útočný faul Veselému, jenž se tak vyfauloval.

Lotyšsko využilo soupeřovu ztrátu koncentrace k rychlému odskočení na deset bodů a čeští basketbalisté už nedokázali zápas zvrátit.