Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Basketbalisté prohráli i s Litvou

11:46
PALMA DE MALLORCA - Čeští basketbalisté prohráli na mistrovství Evropy ve Španělsku ve skupině C i svůj druhý zápas, když podlehli Litvě. Dnes se tak Češi utkají o postup do osmifinálové fáze s Turky.

Litevec Sarunas Jasikevicius (vlevo) v souboji s Mauricem Whitfieldem foto: ČTK

Na českém týmu jako by se negativně projevila pondělní smolná prohra s Německem v prodloužení a možná také až přílišný respekt k soupeři zvučného jména. Litevci, evropští šampioni z roku 2003, v prvním utkání skupiny hladce přehráli Turecko a ani Češi jim nezpůsobili mnoho komplikací. Základ k přesvědčivému vítězství položili už v prvním poločase, který vyhráli jednoznačně o 23 bodů.

Trenér Zdeněk Hummel prohlásil, že mužstvo proti jednomu z největších favoritů mistrovství zaspalo začátek. „Hráli jsme velmi špatně v obraně, ale Litevci měli až neuvěřitelně vysoké procento střelby,“ řekl kouč, který věřil v postup. „Budeme pod menším psychickým tlakem než Turci, pro nás je už úspěchem, že jsme tady,“ vykládal Hummel.

Od Litevců hrozilo nebezpečí z mnoha stran a v úvodu zářil i přes problémy s kolenem dirigent Jasikevičius z Golden State. Naopak Hummelův tým se proti agresivní a těsné obraně prosazoval jen stěží. Český tým vykřesal jiskřičku naděje ve třetí čtvrtině. Po sedmibodové šňůře a trojce Welsche byla ztráta už jen dvanácti bodová. Zkušený litevský tým ale žádné komplikace v závěru nepřipustil.

Podle Luboše Bartoně měli čeští basketbalisté hrát v úvodu zápasu tvrději. „Začátek jsme vůbec nezachytili, nedostali jsme se do tempa, navíc oni nás sráželi výbornou střelbou a hlavně těmi trojkami,“ popsal Bartoň. „Trenéři nám v poločase řekli, kde děláme chyby. Litevci začali ztrácet balony, nám se začalo dařit střelecky, takže můžeme jen litovat toho úvodu,“ prohlásil autor 13 bodů.

Litva-Česko 95:75
Body: K. Lavrinovič 22, Kleiza 14, D. Lavrinovič 12, Jasikevičius 10 - Welsch 18, Benda 14, Bartoň 13, Whitfield 9, Nečas 7, Houška 5, Vrubl 4, Kraus 3, Beneš 2. Rozhodčí: Muhvič (Chorv.), Sutulovič (Mak.), Latiševs (Lot.). Fauly: 23:21. Trestné hody: 23/12 - 21/17. Trojky: 13:6. Diváci: 5423. Čtvrtiny: 32:15, 54:31, 72:55.

Další výsledek skupiny C: Německo - Turecko 79:49.