Basketbalisté po boji podlehli Němcům

21:02
PALMA DE MALLORCA - Velké drama udělali čeští basketbalisté ze svého úvodního vystoupení na mistrovství Evropy ve Španělsku. Proti Německu byli dlouho lepším týmem a prohráli až po prodloužení 78:83. Svěřenci trenéra Zdeňka Hummla sehrají další utkání v úterý proti Litvě.

Jiří Welsch, nejlepší střelec českého týmu foto: AFP

Reprezentanti, kteří se vrátili na šampionát po osmi letech, sice proti favorizovanému soupeři v Palmě de Mallorca překvapivě dlouho vedli a ještě v polovině třetí čtvrtiny měli k dobru osm bodů, ale úřadující vicemistři Evropy především díky 35 bodům nejužitečnějšího hráče NBA Dirka Nowitzkého nakonec vydřeli těsné vítězství. I proto, že v prodloužení už nemohly hrát opory českého týmu Jiří Welsch, Maurice Whitfield a Petr Benda, kteří nasbírali pět osobních chyb.

Český tým byl už před mistrovstvím považován za jasného outsidera skupiny C, ale dnes se vzepřel prognózám fanoušků i odborníků a hvězdný Nowitzki se svými spoluhráči měli co dělat, aby hned v úvodní den šampionátu odvrátili první senzaci. Čechy povzbudil úvod utkání, v němž díky trojce Bartoně a nájezdu Welsche brzy vedli 5:0, a přestože se Němci rychle dotáhli, byl zápas dlouho otevřený.

Českému týmu se dařilo v obraně, soupeře nepouštěl do obávaných rychlých trháků a proti kompaktní defenzivě se dokázal prosazovat jen Nowitzki, který ukázal, proč si jej v Dallasu tamní klub NBA tolik hýčká. Obrovitý "Dirkules" ukázal obdivuhodnou univerzalitu: prosazoval se nejen zpod koše, ale blýskl se i trojkovými pokusy.

Ale v německém táboře dlouho zůstával až příliš osamocený a jeho spoluhráči často alibisticky čekali na to, co Nowitzki s míčem vymyslí, zatímco Češi se opírali o týmové pojetí a bodový příspěvky Welsche, Bartoně, Bendy či Houšky. Kanonýr Bartoň čtyři minuty před koncem třetí desetiminutovky zvýšil dokonce už na 40:32 a soupeř rychle vycítil hrozící nebezpečí.

Německou hru pomohl výrazně oživit drobný rozehrávač s tureckými kořeny Demirel a po jeho trojce a dalším dalekonosném pokusu neudržitelného Nowitzkého se český náskok téměř rozplynul. Před vstupem do závěrečného dějství pak už výrazně aktivnější Němce hřálo dvoubodové vedení.

Konec utkání nabídl velké drama. Český tým se už několikrát zdál odepsaný, ale nesrazila jej ani šestibodová ztráta a pokaždé se dokázal udržet soupeři na dohled. Hodně mu třeba pomohl trojkový pokus Welsche necelé dvě minuty před koncem, skvěle hrající basketbalista Málagy se pak blýskl i odvážným průnikem, a když Demirel dvakrát selhal při trestných hodech, otevřela se před českým týmem šance na srovnání. Tu sedm vteřin před koncem dvěma proměněnými šestkami chladnokrevně využil kapitán Sokolovský.

V prodloužení už ale český tým senzační obrat nedokonal. Také kvůli tomu, že kouč Hummel na palubovku nemohl poslat opory Welsche, Bendu a Whitfielda, které vyřadilo ze hry pět nasbíraných faulů. Český tým sice ještě chvíli vedl po trefě Houšky, ale soupeř po pětibodové šňůře znovu odskočil. Demirel pak za stavu 78:79 proměnil oba trestné hody a výhru Německa symbolicky efektní smečí ještě stvrdil Greene.

Výsledek - skupina C:
ČR - Německo 78:83 (14:12, 31:25, 44:46, 74:74)

Body: Welsch 22, Bartoň 14, Houška 12, Benda 11, Starosta 6, Sokolovský a Nečas 5, Whitfield 3 - Nowitzki 35, Demirel 18, Okulaja 13. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Coelho (Port.), Latiševs (Lot.). Pět chyb: Benda, Whitfield, Welsch (všichni ČR).