Basketbalisté Nymburka podeváté vyhráli Český pohár

20:43
LIBEREC - Basketbalisté Nymburka posedmé za sebou a celkem podeváté v historii vyhráli Český pohár. Ve finále v Liberci porazili Pardubice 87:83. Třetí místo vybojovala Ostrava výhrou 93:82 nad Prostějovem.

Basketbalista Nymburka Jiří Welsch. foto: ČTK

Nymburk za vítězstvím nasměroval vydařený závěr první čtvrtiny, ve které získal náskok 12 bodů, k čemuž přispěly trojky Rančíka a dvě Cartera. Vydatně jim sekundovali i Pomikálek a Welsch, který jen za první půli nasbíral sedm asistencí.

Pardubice držel ve hře útočný doskok, měly na konci i lepší střelbu z pole - 48 procent oproti 42 soupeře - ale také 15 ztracených míčů. Nymburk dal v pohárovém finále celkem deset trojek a s pomocí nejlepšího střelce Radoslava Rančíka a jeho 23 bodům dosáhl opět na trofej.

"Zápas byl lehký a těžký zároveň. Lehký v tom, že jsme si na začátku udělali náskok a těžký v tom, že jsme je pustili zpátky do zápasu," řekl Rančík. "Polevili jsme v agresivitě a už nedávali tak snadno koše jako v první půli," dodal pro Českou televizi.

Nymburk uhájil svou neporazitelnost v poháru, která trvá od sezony 2006/07. Naposledy prohráli v roce 2006 v semifinále s Prostějovem.

Faifr zářil

V dresu poražených Východočechů smutnil i Samuel Faifr, jenž se dnes blýskl střelbou z dálky a proměnil všech pět trojkových pokusů. "Padalo mi to tam. Škoda, že nám na konci chybělo trochu štěstí," litoval.

Ostrava třetím místem potvrdila vydařenou sezonu, protože po základní části ligy skončila druhá hned za suverénním Nymburkem. Právě s ním vypadla v semifinále. Lepšího umístění Slezané dosáhli jen v sezonách 1998/99 a 2006/07, kdy prohráli až ve finále.

Zápas o bronz s Prostějovem rozhodli Ostravští ve třetí čtvrtině, když za vyrovnaného stavu 50:50 předvedli šňůru 13:2 a náskok už udrželi do konce.

Výrazně k tomu přispěl Američan Barnes, který během šňůry zaznamenal devět ze svých 13 bodů. Dalších 22 bodů a osm asistencí přidal jeho krajan Ames. Prostějov doplatil i na to, že jeho střelec Slezák se tentokrát ze hry netrefil ani jednou.