Postup v oblasti teorie. Basketbalisté na ME nestačili ani na Černou Horu

15:36aktualizováno  16:15
KLUŽ - Čeští basketbalisté na mistrovství Evropy prohráli s Černou Horou 75:88 a jejich šance na postup ze základní skupiny C do play off už je pouze teoretická. Oživit naději jim může jen výhra slabého Rumunska nad Maďarskem.

Utkání skupiny C mistrovství Evropy basketbalistů v Kluži (Rumunsko):

ČR - Černá Hora 75:88 (17:24, 34:49, 55:78)

Nejvíce bodů: Auda 14, Satoranský 13, Palyza, Bohačík a Peterka po 11 - Vučevič a Ivanovič po 17, Pavličevič 13, Sehovič 12.

Jakákoli dnešní výhra by český výběr posunula dál, ale Černohorci od začátku potvrzovali roli favorita a nedali svěřencům trenéra Ronena Ginzburga šanci. S největší pravděpodobností si tak zajistili třetí místo ve skupině, zatímco Češi s jedinou výhrou nad Rumunskem mohou před posledním duelem s dalším favorizovaným týmem Chorvatskem pomalu začít řešit, jak se z Kluže dostanou domů.

Český tým měl od začátku problémy se silnými pivoty soupeře v čele s hvězdou NBA Nikolou Vučevičem, který nasbíral 17 bodů a 14 doskoků. Když se snažili vypomoci si zdvojením, soupeř to trestal trojkou z volného prostoru.

Duel se zlomil v závěru druhé čtvrtiny, kdy Černá Hora odskočila na rozdíl 17 bodů a Češi už neměli odpověď. V úvodu druhé půle sice dali tři trojky, ale soupeř na to odpovídal stejnou zbraní. Soupeř pak vedl až o 25 bodů a o vítězi bylo definitivně jasno.

Tomáš Satoranský úřaduje.
Jiří Welsch (vpravo) a Tyrese Rice z Černé Hory.

Češi neměli energii ani sebevědomí na to, aby porážku odvrátili. Nyní tak musejí spoléhat na pomoc Rumunska. Pokud outsider skupiny ve večerním utkání porazí Maďarsko o 10 až 17 bodů, mohla by českému výběru k postupu stačit i jediná výhra na základě minitabulky tří týmů. V případě jiné výhry Rumunska budou Češi muset porazit Chorvatsko, vítězství Maďarů by pak znamenalo jistý konec v turnaji.